Yamaç Paraşütü Özgürlüktür!

Yamaç paraşütü, sanılanın aksine gerekli önlemler ve tedbirler alındığında ve konuyla ilgili yeterli düzeyde bilgiye sahip olduğunuzda aslında hiç de tehlikeli bir spor değildir. Yine sanılanın aksine yamaç paraşütünde kendinizi uçurumdan aşağı boşluğa atmazsınız.

Babadağ 1700 Metre Pisti
İnsanın eski çağlardan beri gelen bir uçma arzusu vardır. Yamaç paraşütü de pekâlâ bunun çok güzel bir aracı olabilir. Ayaklarınızın yerden kesildiği an her şeyi unutur, sonsuz güzelliğin ve manzaranın tadını çıkarırsınız. Uçtuğunuz gün hava iyiyse saatlerce havada kalabilir, bu kusursuz an hiç bitmesin diye içinizden geçirebilirsiniz. Yamaç paraşütünde kilo sınırı minimum 45 maksimum 130’dur. Önce uzman bir pilotla tandem (ikili atlayış) gerçekleştirip çok sevdiğiniz takdirde bir hafta gibi kısa bir sürede siz de atlayış yapabilirsiniz. Bunun için deneyimli pilotlardan oluşan birçok kurs bulunmakta hatta Türk Hava Kurumu da bu eğitimi ücretsiz vermektedir. THK’da yamaç paraşütü başlangıç eğitimi kursu 13 gün sürmekte ve THK İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Başkanlığı (Eskişehir), THK Erzincan Havacılık Eğitim Merkezi ve THK Karain Havacılık Eğitim Merkezinde verilmektedir.
Yamaç paraşütünün Türkiye’de en iyi yapılabileceği yer Fethiye Babadağ’dır. Ölüdeniz in eşsiz güzelliğinde atlamak gerçekten bir başka oluyor. Babadağ’da 1700-1800-1900 olmak üzere 3 atlayış pisti bulunuyor. Tandem ikili atlayış yapacaksanız, buraya pilotunuzun ve yazıldığınız acentenin temin ettiği arabayla çıkabilirsiniz. Yol yaklaşık 40 dakika sürerken, uçma süresi 30 dakika. Bunun için de birçok farklı acente bulunuyor. Babadağ’ın manzarası muhteşem… Fethiye’de tandem ikili atlayış fiyatları 230 ile 270 arasında değişiyor. Atladıktan sonra pilotunuz profesyonel selfie makinesi ile hem videonuzu hem fotoğraflarınızı çektirebiliyorsunuz. Bunun fiyatını da pilotunuz belirliyor ve fiyatlar genellikle 100-150 TL arasında değişiyor. Sadece videoyu ya da sadece fotoğrafları da alabilme şansınız var. Bahar aylarında giderseniz daha ucuza tandem atlayış gerçekleştirebilirsiniz.

Babadağ haricinde yamaç paraşütü yapabileceğiniz başka noktalar da mevcut: Denizli-Çökelez Dağı, Bolu-Abant, Kayseri-Ali dağ, Erzincan-Munzur Dağları, Kaş-Asas Tepesi, Pamukkale-Dinamit Tepesi, Eskişehir-İnönü C Tepesi, İzmir- Bozdağ, Adıyaman-Nemrut. Bir kere havada kaldınız mı zaten içinizde o aşkın olup olmadığını anlıyorsunuz. Yamaç paraşütü ile ilgili eğitim aldığınız taktirde önce teorik olarak yamaç paraşütüyle ilgili her şey size tanıtılıyor. Eğitim sonunda önce alçak irtifalarda sonra yükselerek devam ediyorsunuz.
Merak edenler için yamaç paraşütü ekipmanlarını paraşüt, harnes, uçuş tulumu, bot, kask, telsiz, altimetre, anemometre ve GPS olarak sıralayabiliriz. Ek olarak yanınızda bulunduracağınız yedek paraşüt ile de olası bir aksilik durumunda hemen müdahale edebilirsiniz.
İlk kez atlayış yapacağınız zaman önce heyecanlanacak sonra da biraz korkacaksınız. Ama bu korkunuz atlama pistine çıktığınızda çabucak geçecek, emin olabilirsiniz. Ayaklarınız yerden kesildiğinde geriye sadece bu güzel anların tadını çıkarmak kalacak. Yamaç paraşütü bir özgürlüktür ve bu özgürlüğün tadını mutlaka çıkarın!