Bilgisayar, usb bellek veya sd-kartan silinen dosyaları kurtarma

Zaman zaman usb bellekten, sd-karttan veya bilgisayardan resim, müzik, e-mail, video, dosya veya zipli dosyaları yanlışlıkla sileriz. Özellikle windows'ta çöp kutusuna göndermeden bir dosyayı silmek için kullandığımız shift+delete tuşları ile geri dönüşümü olmaksızın sildiğimiz resim ve dosyaları geri getirmenin yolu var aslında. Bunun için ücretli veya ücretsiz birçok program mevcut. Hatta günümüzde çok gelişmiş programlar sayesinde, harddiske format atılmış olsa bile bir çok dosya geri getirilip delil olarak kullanılabiliyor. Bende bazen yanlışlıkla sildiğim dosyaları geri getirmek için kullanıyorum. Bu tip programlarla yıllar önce bir arkadaşımın fotoğraf makinesinden silmiş olduğu fotoğrafları geri getirebilmek adına tanışmıştım. Çok iyi hatırlıyorum tüm fotoğrafları kurtaramasakta, en değerli olanları kurtarabilmiştik. Bu yazımda size bu tip bir program olan Recuvadan ve resimli olarak nasıl dosya kurtarıldığından bahsedeceğim.
İlk olarak http://download.cnet.com/Recuva/3000...-10753287.html adresinden bilgisayarımıza Recuva'yı indirip kuruyoruz.

Kurulumdan sonra programın taramasını Next'e tıklayarak çalıştırıyoruz.

Sonrasında neyi taraması gerektiğini bize soran bir ekran geliyor. Taratılmasını istediğimiz dosya çeşidini seçiyoruz.

Bir sonraki adımda nereyi tarayacağını işaretlediğimiz ekran geliyor. Emin değilsek I am not sure, Harici bir bellek veya ipod ise In my media card or ipod, Dosyalarım kalsöründe ise My documents, Geri dönüşüm kutusu ise My recycle bini seçiyoruz veya bilgisayarımızda belirli bir klasör ise In a specific locationda belirleyip tekrar Next diyoruz.

Şimdi program bize detaylı bir arama yapması gerektiğini sorduğu Enable Deep Scan tikleme ekranını getiriyor fakat genelde burayı işaretlemeden de dosyalar bulunduğu için ilk seferde işaretlemeden Start veriyoruz. Eğer bulamaz ise ikinci seferde bunu işaretleyip tekrar taratınız.

Tarama sonrası program bize silinen dosyaları liste halinde getiriyor. Listede geri gelmesini istediğimiz dosyayı veya dosyaları, resimleri, müzikleri neyi aratmışsak tikleyerek sağ alttaki Recover butonuna tıklıyoruz. Hadi geçmiş olsun tiklediklerimiz geri geldi. En sonunda bana bir dua ediyoruz ve Allah'a da bir şükür.