Network Isletim Sistemi Nedir?
Network Isletim Sistemi (NOS) ag üzerinde bilgisayarlarin ve diger ekipmanlarin birbirleri arasinda veri alip göndermelerini saglarlar. Windows95, Windows NT, veya Macintosh gibi baska amaçlar için kullanilabilen isletim sistemleri ve sadece ag isletim sistemi olarak kullanilabilen Novell veya LANtastic gibi yazilimlar örnek verilebilir.
Network Için Yardimci Ögütler
Ethernet standartlari geçerli bir networkün olusturulma seklini belirler. Unutulmamasi gereken eger kurulumunuz standartlara uygunsa networkünüz çalisacaktir. Burada probleme neden olacak belli basli birkaç sey, yanlis kablolama, kablo uzunlugunun siniri geçmesi ve fazla kullanicinin bulunmasidir.
Bu bölümden sonra “Networkün Geçerli Yapilmasi” basligi altindaki diyagramlarda standartlara uyan geçerli bir network ve standartlarin disindaki geçersiz bir networkü göreceksiniz.
Networkünüzü planlarken bu standartlari takip ederek networkünüzü daha verimli bir sekilde çalismasini saglayabilirsiniz.

Üç Önemli Husus
Kablolama
Yanlis kalite veya tipteki kablolama heberlesmeyi güçlestirir.
Baglanti Sayisi
Switch ile parçalara ayrilmamis networkteki çok fazla sayidaki hub veya çalisma grubundaki çok fazla sayidaki baglanti sik sik çakismalara ve hatalara neden olacaktir.
Mesafe
ethernet standartlarinin göre daha uzun mesafelere çikan baglantilar networkün çökmesine neden olan zamanlama problemlerine neden olur..