Kodlama eğitimi son zamanlarda ilköğretim müfredatına kadar indirgendi. Artık yeni neslin temel kodlama eğitimi alması olmazsa olmaz olarak görülüyor. Teknoloji ve bilişim çağında yaşadığımız bu günlerde herkesin bu işin temelini öğrenmesi şart gibi duruyor. Peki yeni eğitim trendi kodlama nedir, nasıl yapılır? Kodlama dilleri hangileridir?Kodlama nedir? Kodlama nasıl yapılır? Kodlama dersleri ve dilleriKodlama ya da programlama, bir bilgisayar sistemine ya da elektronik devreye işlem yaptırmak için yazılan komut dizisidir. Matematiksel işlemler bütünü olan programlamada bir metin, önceden belirlenmiş simgeler dizisine göre işaretlenir.Kodlama dilleri nelerdir?Diller seviyelerine göre ayrılır ve her biri kendi içinde farklı metotlar barındırır:Çok yüksek seviyeli diller : VisualBasic, VB.NET, Acces, FoxproYüksek seviyeli diller: Pascal ,Basic, FortranOrta seviyeli diller: C ,C++, C#, Java, ADADüşük seviyeli diller: AssemblyMakine dilleri: Bilgisayarın çalışma dilleri 1 ve 0'lardan oluşur.Kodlama nasıl yapılır? Nasıl öğrenilir?Kodlamayı gözünüzde büyütmeden öğrenebilmek için doğru programlardan başlamak gerekiyor. Temel programlama dilleri olan C, C++ veya Java, başlangıç için uygundur.Başlangıç aşamasında kolay ve kısa komutları öğrenmeye çalışın. İlk aşamayı geçtikten sonra ücretsiz eğitim videoları olan çevrimiçi kursların videolarını izleyebilirsiniz. Aşama kaydetmek için zaman ve çaba gerekiyor.Kodlama dersleri için sitelerÜcretsiz ders videoları içeren online kurs siteleri her konuda olduğu gibi kodlamada da size yardımcı olacaktır. Eğitim için Codeacademy, Udacity, W3Schools, Google Developers, Code.org, edX, Coursera, Udemy gibi siteler başlıca online eğitim veren sitelerdir.