Windows 10 Bilgisayarınız bazen gerek donanım eksikliği bazende yazılımsal sorunlardan dolayı geç açılabilir. Windows 10 açılış süresi ortamala 20-40 saniye aralığındadır. Tabi bu bilgisayarın performansına göre değişir. Ancak bir bilgisayarın geç açılması temelde donanım ve yazılımsal eksiklikten kaynaklanmaktadır.

Eğer donanımınız Windows 10 64 Biti desteklemiyorsa ve siz Windows 10 64 bit kurulumu yaptıysanız elbetteki bilgisayarınız geç açılacaktır. Aynı şekilde bilgisayarınızın performansı yüksek lakin 64 bit yerine 32 bitlik Windows 10 kurduysanız performans olarak düşüş yaşayacaksınız.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri: Bilgisayarınızın özelliklerine bakara kendinize uygun olan Windows 10 Bit’ini seçin.

- İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da SoC
- RAM: 32-bit için 1 gigabayt (GB) veya 64-bit için 2 GB
- Harddisk Alanı: 32-bit işletim sistemi için 16 GB 64-bit işletim sistemi için 20 GB
- Ekran Kartı: WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası

Eğer donanımsal olarak yukarıda saydığımız özelliklere sahip değilse elbetteki geç açılacaktır ve buna uygun Windows 10 işletim sistemi yükleyiniz.

Yazılımsal olarak kullandığınız programlardan kaynaklı Windows 10 geç açılabilir. Kullandığınız programları gözden geçirmede fayda var. Ayrıca C:/ sürücünüzün çok dolu olmamasına dikkat edin. Belgelerinizi (film, müzik, video, fotoğraf v.s.) D:/ sürücüsü veya farklı bir taşınabilir aygıt kullanın. C:/sürücünüz ne kadar boş olursa o kadar hızlı açılıp kapanacaktır.

Ayrıca Denetim Masasından Disk Birleştirme ve Disk Temizleme yaptırın.

Çok fazla program kullanıyorsanız buda bilgisayarınızın geç açılıp kapanmasına neden olabilir. Başlat kısmına msconfig yazarak BAŞLATMA yazan yerde gereksiz gördüğünüz programları silin. Yada GENEL kısmında Tanılama Başlangıcını seçip hızınızı deneyin.

En önemlisi ise bilgisayarınıza ait Tüm Güncellemeleri YAPIN!. Bu bilgisayarınızın hızını önemli ölçüde etkiyecektir.

Ayrıca BIOS kısmına girerek ayarlarınızı DEFAULT olarak yapın.

Ayrıca Bilgisayarınızın RAM’i yetersizde 2 veya altında ise Yavaş Açılması normaldir.