AT ANTRENÖRÜ

TANIM

Atın beslenme, bakım, idman, hijyen ve resmi kayıtlarından sorumlu olan ,yarış eğitimi
vererek atı yarışa hazırlayan kişidir.

GÖREVLER

ï‚· -Atı besler,
ï‚· -Atın rahatsızlığının olup, olmadığını kontrol eder,
ï‚· -Atın yaşadığı yerin ( Box ve Padoklar) fiziki koşullarını ayarlar ,
ï‚· -Atı yarışa hazırlar, hazır olup olmadığına karar verir,
ï‚· -Atın günlük antreman programını hazırlar ve uygulamasını takip eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

ï‚· -Tok,(kask),
ï‚· -Çizme,
ï‚· -Kantarma(başlık),
ï‚· -Eğer,
ï‚· -Üzengi,
ï‚· -Kronometre,
ï‚· -Lonj kamçısı,
ï‚· -Yular,
ï‚· -Lonj ipi,

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

At antrenörleri öncelikle atçılık sporunu ve atı sevmelidirler, Ayrıca at antrenörü olmak
isteyenlerin,
ï‚· Görevlerini yerine getirmeye engel bedensel eksiklikleri ve sağlık sorunları olmayan,
ï‚· Atlarla iyi iletişim kurabilen, sabırlı ve dayanıklı ,
ï‚· Yeniliklere açık,
ï‚· Tedbirli ve dikkatli
kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

At antrenörleri genellikle açık havada çalışırlar. Kapalı çalışma alanları kokulu olabilir,
çalışırken atın üzerinden düşme ve at tarafından saldırıya uğrama gibi tehlikeleri vardır.

TÜRKİYE İŞ KURUMU 2

İşlerini yaparken bazan tek başına bazan diğer çalışanlar, at sahipleri, jokeyler ve seyisler
ile iletişim halindedirler.

MESLEK EĞİTİMİ
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının “At Antrenörlüğü” bölümünde
verilmekte iken, bu bölüm adının “Atçılık ve Antrenörlüğü” olarak değişmesi nedeniyle,
“At Antrenörlüğü” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi
bölümünde bulunan bilgiler “ At Antrenörlüğü” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki
araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Mesleğin eğitimi üniversitelerin meslek yüksekokullarında

ï‚· -İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu
ï‚· -Kocaeli Üniversitesi-Körfez Meslek Yüksekokulu
ï‚· İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı- Nevşehir, Kapadokya Meslek Y.O.
ï‚· “At Antrenörlüğü “ bölümünde verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

ï‚· Matematik
ï‚· Türkçe
ï‚· Biyoloji

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
ï‚· Lise veya dengi okul mezunu olmak,
ï‚· Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “At Antrenörlüğü” önlisans programı için yeterli
“Eşit Ağırlıklı-1 (EA-1)” puan almak,
ï‚· Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “At
Antrenörlüğü” önlisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih
etmek gerekmektedir.

MESLEK EĞİTİMİ
EĞİTİM SÜRESİVE İÇERİĞİ

Eğitim süresi lise veya dengi okuldan sonra 2 yıldır. Eğitim Türkiye Jokey Klübünden
görevlendirilen elemanlar ile Veteriner Fakültesi öğretim görevlilerince verilmektedir.

TÜRKİYE İŞ KURUMU 3

Eğitim süresince ;
Bilgisayar, Türk dili, Yabancı dil, Atatürk ilke ve İnkılap tarihi gibi genel kültür derslerinin
yanısıra Atçılığa giriş ve tarihçe, At anatomisi, Embriyololoji, Terminoloji, At ve Ahır
bakımı, At fizyolojisi, At ırkları ve dağılımı, At antremanı, At donanımı ve ekipmanı, At
biyokimyası, At reprodüksiyonu, At beslenmesi, At sağlığı, At bakımı ve Seyislik, Yarış ve
Yetiştiricilik mevzuatı, Binicilik, Yarış yöneticiliği, At ve Ahır bakımı, Meslek sağlığı ve
Hijyeni, Yarış pistleri, İşletme ekonomisi, Haracılık, Binicilik, Deontoloji gibi meslek
derslerini alırlar.
Ayrıca 30 iş günü staj zorunluluğu bulunmaktadır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimi başarı ile tamamlayanlar, “önlisans” diploması ve T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
Yüksek Komiserler Kurulunca açılan sınavda başarılı olmaları halinde “At Antrenörü ” unvanı
alabilmektedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu bölümden mezun olanlar gördükleri eğitim kapsamında hipodromlarda, özel ve kamuya ait
haralar ve at barınaklarında iş bulabilirler. Ayrıca meslek mensupları, idman merkezleri
açarak kendi adlarına çalışabilmektedirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
EĞİTİM SÜRESİNCE

Eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci kredilerinden ve harç
kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Ücretler çalışılan işyerlerine ve deneyime bağlı olarak asgari ücretin 3-4 katı arasında
değişmektedir. Ayrıca çalıştırdığı atın koşu kazanması durumunda verilen ikramiyenin %10 u
antrenöre verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

“At Antrenörlüğü ” önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey
Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Veteriner ” lisans programına dikey geçiş
TÜRKİYE İŞ KURUMU 4
yapabilirler.
BENZER MESLEKLER

ï‚· -Seyis
ï‚· -Binici