''Bilgeler gerçeği zihinde ararlar ,Budada değil.Gerçeği zihinde değilde budada arayanlar budaladır''

Hui Hai.(Büyük İnci)
Hui Hai İ.S 800 lerde Çinde yaşadı ve öğretilerini geliştirdi.Budizimde ani aydınlanma öğretisinin savunucularındandır.Aydınlanmanın kademeli olarak değil bir anda ortaya konacağını savunur.

Örneğin Arşimetin suyun kaldırma kuvvetini bulup hamamdan dışarı çırılçıplak fırlaması gibi.Buldum buldum diye haykırması ,kendinden geçmesi,gerçeğe ulaşmanın farkındalığında ,içinde bulunduğu halin farkındalığından sıyrılması gibi.
Aşama aşama aydınlanma veya anlık aydınlanma birbirinden pek ayrılamaz aslında.

Arşimetin onca süre çalışması üzerindeki çabaları anlık aydınlanmayı varkılmıştır.
Büyük İnci zihinlerini eğitmek dururken ,karakterlerini değiştirmeye çabalayanların yanlış yaptıklarını ,Zihnin herşeyi belirleyici kuvvet olduğunu ve evrensel zihinden ayrı olmadığını vurgular.Bu sebeple zihinsel kontrolün en önemli gerçek olduğunu vurgular.

Bedenin sahibi zihindir..
''Aydınlanma demek aldatan düşüncelerden ansızın kendinizi kurtarmanızdır.Aydınlanma demek aydınlanmanın ulaşılabilecek birşey olmadığını anlamanızdır''
Zihin var ve yok,iyi kötü ,doğru yanlıştan sıyrılmalı ,zıtların ötesine evrensel zihnin birliğine yönelmelidir.Zihine olumsuz düşünceler kadar olumlu düşüncelerde iz bırakır.Bu sebeple zıtlardan zihni temizlemek gerekir.

Terketmek ,herşeyden vazgeçmek değildir ,terketmek bağlanmamaktır..Bağımlı olmamak.O hiç birşeyi sahiplenmez..Benim demez.
Amaç evrensel birlikte erimektir.Hayatlaşmak..Tanımsız ve tanımlı olmak..Bilinir ve bilinmez.
Kayığın amacı karşı kıyıya taşımaktır ,kıyıya varıldığında kayık bırakılmalıdır..Amaca ulaştıran yöntemler amaca ulaşıldıktan sonra terk edilmelidir.

Düşünceler bile sahiplenilmemelidir.Kişiler sahiplenirse savunur..Düşünceleri Benleştirir..
Yap ve geç Hayat gibi..Benim deme..Bizleş..BİRleş..
İsimsiz ol ,Hayat gibi..