ANTEP FISTIĞI TEKNİKERİ
__________________________________________________ ______
TANIM
Antep fıstığı yetiştirilmesinde ziraat mühendisine yardımcı eleman olup, tarımsal üretimi
artırma, yetiştiricilik, işleme tekniği ve pazarlama konularında çalışan kişidir.
GÖREVLER
ï‚· Bahçe kurma aşamasında plan ve programın yapılması,
ï‚· Yetiştirilecek antepfıstığı türünün seçilmesi,
ï‚· Antepfıstığının yetiştirilmesi sorunların saptanması ve giderilmesi,
ï‚· Antepfıstığının işlenmesi ve pazarlanması konularında çalışmaları, ziraat
mühendisinin gözetimi altında yapar.
KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
ï‚· Tarımsal Aletler,
ï‚· Testere,
ï‚· Aşı Malzemeleri,
ï‚· Budama Makası,
ï‚· Bilgisayar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Antep fıstığı teknikeri olmak isteyenlerin;
ï‚· Biyolojiye, özellikle botanik konularına ilgi duymaları ve bu alanda başarılı,
ï‚· Açık havada çalışmaktan ve bitki üretmekten hoşlanan,
ï‚· İnsanlarla, özellikle (çiftçilerle) iyi iletişim kurabilen,
ï‚· Bedence sağlam ve dayanıklı
Kimseler olmaları gerekir.

ÇALIMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Antep fıstığı Teknikeri tarımsal faaliyetlerin ve ürünün yetişme periyodu göz önüne
alınarak bazı dönemlerde ağırlıklı olarak arazi şartlarında, (sıcak topraklı ortamlarda)
danışmanlık ve planlama hizmeti verecekleri zaman büro koşullarında görev yaparlar; fıstık
işleme zamanında kontrolörlük yapabilirler.

MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi “Antep Fıstığı Tarımı ve Teknolojisi” programı adı altında sadece
Gaziantep Üniversitesi Nizip Meslek Yüksek Okulunda verilmektedir.
TÜRKİYE İŞ KURUMU 2
ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER
ï‚· Fen Bilimleri ( Biyoloji, Kimya)
ï‚· Ekonomi.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
ï‚· Lise veya dengi okul mezunu olmak,
ï‚· Meslek liselerinin “Bahçecilik, Çay Teknolojisi, Genel Ziraat, Makine (Tarım Meslek
Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım, Tarım Teknolojisi, Süs Bitkileri,
Zeytin Teknolojisi, ve Ziraat” alanından mezun olanlar “Antep Fıstığı Tarımı ve
Teknolojisi” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim
Başarı Puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölge’leri (METEB) ve
mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilebilirler..
Meslek liselerin diğer alanlarından veya genel liselerden mezun olanlar/olacaklar
kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girmeleri ve
yeterli “YGS-2“ puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.
1.Yıl: Rapor yazım ve Sunum Tekniği, Bilgisayar, Matematik, Bahçe Bitkileri Yetiştiriciliği,
Bitki Besleme, Antepfıstığı Çeşitleri, Toprak Bilimi İngilizce 1, Türkçe, Bilgisayar
Uygulamaları, Meteoroloji, Fidan Yetiştirme Teknikleri, Bahçe Tesisi, Antepfıstığı
Anaçları ve Özellikleri, Gıda Mevzuatı ve Antepfıstığının besin Değeri, Antepfıstığının
Ekolojik İstekleri, Tarım Ekonomisi, İngilizce 2 ve Beden Eğitimi ve Spor dersleri
okutulur.
2. Yıl: Bitki Islahı, Ağaçların Aşıya Hazırlanması, Antepfıstığının Gübrelenmesi, Budama,
Antepfıstığının Hasat Sonu Fizyolojisi, Pazarlama, İngilizce 3, Atatürk İlkeleri ve İnkılap
Tarihi, Antepfıstığında Döllenme Biyolojisi, Antepfıstığı Hastalık ve Zararlıları,
Antepfıstığı İşleme Tekniği, Sulama, Uygulama, Bitirme Projesi ve İngilizce 4 dersleri
okutulur.
Ayrıca 1. ve 2. yılın sonlarında yaz aylarında 40 işgünü staj yapılır.
EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara önlisans diploması ve “Antep fıstığı Teknikeri” ünvanı
verilir.

TÜRKİYE İŞ KURUMU 3
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu Programı bitirenler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda, Tarım İl ve ilçe
müdürlüklerinde, ilgili konuda faaliyet gösteren enstitülerde ve özel antepfıstığı
işletmelerinde çalışabilmektedir.
EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
EĞİTİM SÜRESİNCE
Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler çeşitli kurum
ve kuruluşların burs ve kredi imkanlarından faydalanır.

EĞİTİM SONRASI

Kamu sektöründe Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda yasal olarak belirlenen
derece ve kademede işe başlanır. Ücretler kıdeme ve yıllık olarak belirlenen oranlara göre
artar.
Özel sektörde ise işyerlerine göre farklılık göstermekle birlikte ilk işe girişte asgari
ücret civarında ücret verilir. Bu ücret işteki başarıya ve yapılan anlaşmaya göre
yükselebilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

“Antep Fıstığı Tarımı ve Teknolojisi” programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey
Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde “Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Kültür
Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Tarla Bitkileri” lisans programlarına dikey geçiş
yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

ï‚· Ziraat Mühendisi,
ï‚· Ziraat Teknisyeni.