İşte çocuğunuzla günlük konuşmalarınıza dahil etmeniz gereken 10 cümle.
Bu çoğu anne için sıradan bir gündür: alarm çalar, günlük kaos başlar ve herkesi olması gereken yere yönlendirmek neredeyse tüm enerjinizi alır. Hayat biraz rayından çıktığında, duygusal iletişim kurmak güçleşebilir. Yine de, çocuklarınıza söyleyeceğiniz, günlük konuşmalarınıza dahil etmeniz gereken önemli şeyler var. İşte her annenin çocuklarına söylemesi gereken 10 şey:
1. “Sana inanıyorum”

Her çocuğun (ve yetişkinin!) iyi günleri de kötü günleri de olur. Çocuğunuz matematikle ya da genç arkadaşlık dünyasında yaşadığı problemlerle baş edemese bile, onun yanında olduğunuzu bilmesi önemlidir. Bu ona önündeki zorluklarla mücadele etmesini sağlayacak özgüveni verecektir.
2. “Kimse mükemmel değildir”

Günümüz toplumunda, sürekli bir mükemmel olma baskısı vardır. Ve ne yazık ki, çocuklar ideallerindeki gibi olmadıklarını düşünürlerse gerçekten zorluk çekebilirler. Bu baskı zamanla fiziksel imaj ve güven problemlerine dönüşebilir. Çocuğunuza iç ve dış mükemmelliğinin başarılı ya da mutlu olmakla aynı şey olmadığını açıklayın, bu üzerlerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
3. “Hatalar öğrenmenin parçasıdır”

Hatalar tecrübe edinme gözüyle bakıldığında oldukça değerli olabilir. Aslında çikolata parçacıklı kurabiye ve penisilin gibi çoğu ünlü icatlar, kazara ortaya çıkmıştır!
4. “Bugün günün nasıldı?”

Çocuğunuzun ne söyleyeceğini merak ettiğinizi basit bir şekilde belli etmek iletişim kanallarını açık tutmanın en harika yoludur. Elbette, çoğu zaman alacağınız cevap klasik “iyi” gibi geçiştirme cümleleri olacaktır fakat zamanla devamı gelecektir.
5. “Her zaman dürüst olmalısın”

Gerçekleri söylemek her zaman kolay olmasa bile, çocuğunuzu dürüst olmaya teşvik etmek, değer yargılarının oluşması için temel şarttır.
6. “Özür dilerim”

Her anne-baba ara sıra hata yapar. En nihayetinde, insansınız! Hata yaptığınızda bunu kabul etmekten ve özür dilemekten kaçınmayın. Bu şekilde yaparak, iyi davranış modeli sergilemiş olursunuz ve bir kez daha kimsenin mükemmel olmadığını göstermiş olursunuz.
7. “Hoş geldin”

Bu çocuğunuzun daha ileri ki yaşlarında karşılık alabileceğiniz bir davranış olsa da, eve gelen aile üyelerine pozitif bir ses tonuyla hoş geldin diyebilirsiniz.
8. “Daha iyi olacak”

Hayat bazen zorlayabilir. Çocuğunuza kötü şeylerin geçici olduğunu öğreterek, iyimser ve cesaretli olmalarına yardım edebilirsiniz.
9. “Elinden gelenin en iyisini yap”

Çocuklarınıza yaptıkları her şeyde ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için çabalamaları gerektiğini öğreterek, başarabileceklerine inanmalarını sağlayabilirsiniz.
10. “Bana her şeyi anlatabilirsin”

Çocuğunuzun her konuda suçlanmaktan korkmadan yanınıza gelebileceğini bilmesi önemlidir. Güvenilir ve anlayışlı bir ilişki kurmak için zemin hazırlayarak, çocuğunuza hayat boyu güvenebileceği bir güvenlik ağı sağlayabilirsiniz.
11. “Seni seviyorum, her zaman da seveceğim”

Çocuğunuza bir gün içinde çok fazla onu sevdiğini söyleyemezsiniz. Çocuğunuz aynı şeyi size söylediğinde, günün tüm yorgunluğunu alacaktır.