Çocukların Babaları Üzerindeki Hakları Ebu Hureyre radıyallahu anh'dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: "Çocuğun baba üzerindeki hakkı üçtür. Çocuk doğduğu zaman ona güzel isim takmak. Ona Kur’an öğretmek. Büluğ çağına erdiği zaman evlendirmek." (Ramuzu’l-Ehadis:I/276,hd.7)

Bir adam Hz. Ömer radıyallahu anh'a gelerek oğlunu şikayet etti: “Ya Ömer, oğlum bana vurdu.” dedi. Hz. Ömer radıyallahu anh çocuğa:

“Neden böyle yapıyorsun, babanın senin üzerinde hakkı vardır.” dedi. Çocuk:

“Ya Ömer, çocuğun da baba üzerinde hakkı yok mu?” diye sordu. Hz.Ömer radıyallahu anh:

“Var. Güzel bir isim koymak. İyi bir kadınla evlendirmek. Kur’an öğretmek.” dedi. Çocuk bunun üzerine:

“Babam bana güzel bir isim koymadı, benim ismim 'Caal' dir. Beni evlendirmedi ve bana bir kelime Kur’an öğretmedi.” dedi.

Bunun üzerine Hz. Ömer radıyallahu anh: “Sen babanın hakkını çiğnemeden, baban senin hakkını çiğnemiş, sen yanımda kal.” diyerek onu yanında bıraktı.

Bu hadis ve Hz. Ömer radıyallahu anh'ın sözlerinden anlaşılıyor ki, baba çocuğuna öncelikle, Kur’an öğretmekle, çocuğunu İslam ahlakı ile yetiştirmek için elinden gelen gayreti gösterecek. İslam dini, baba ana hakkında çocuklar hakkında, en güzel hukuku ve terbiyeyi tavsiye etmiştir.

Buraya kadar olan konular hakkında yazdığımız ayetler ve hadisi-i şerifler ışığında düşünürsek, insan bu âdâblar ve tavsiye-lerle amel yaptığı zaman, kalbi, ruhu, sırrı temizlenir, Allah'ın şefkati ve marhameti ile dolar.

İnsan bu ayet ve hadislerdeki emirlere ve tavsiyelere dikkat ederek ve tatbik edip, âdâblara uyduğu zaman, o kişi için hem dünya hem de ahiret cennet olur. Ve huzurlu olur.

Bu âdâblar samimiyetle tatbik edilip hayatımıza uygulandığında, bütün insanlar huzura kavuşur. Bu âdâblara her insan uyarsa, insanlar arasında huzur meydana gelir ve bütün insanlar için, dünya da ahirette cennet olur.