Cinlerden ve büyüden kurtulmak için ne yapmalı?

Âyât-ı hırzı ve arkasından Hazinet-ül-me’arif kitabının 148. mektubunda yazılı duayı okumalı. O duanın tercümesi şöyledir:

Bismillâhirrahmânirrahîm. Allahü teâlâya hamd, Resulüne salât ve selam ederiz. İmam-ı Serahsi şöyle buyurdu: Ahmed bin Salih anlatır. Hizmetçime cinler musallat olmuştu. Başka bir hizmetçi aldım. Ona da musallat oldular. Bir gün namaz kıldım, otururken biri selam verdi, ben de selamını aldım. (Kimsin?) dedim. (Ben cinlerden Zekeriya. Sana bir dua öğretmek için geldim. Senin cariyene olduğu gibi, birinin başına bir hâl gelir de, bu duayı okursa, biiznillah sağlığına kavuşur) dedi. Bu duayı yazmak için kalem aradım, bulamadım. (Divanın altında) dedi. Sonra şu duayı yazdırdı:

(Allahü teâlâya hamd olsun ki, göğü yüksek, yeri alçak ve dağları dik yarattı. Rüzgârlar gönderdi. Geceyi karanlık ve gündüzü aydınlık yaptı. Görülen ve görülmeyen varlıkları yarattı. Bunları, yarattıklarından hiçbirinin yardımına muhtaç olmadan yaptı. Ya Rabbi! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim. Kudretini düşünen için, senin şanın ne yücedir. Sen kendine mahsus yücelikle yücesin, kendine mahsus yakınlıkla yakınsın. Sen yarattıklarına kudretinle galipsin. Sana isyan eden, Cehenneme, sana itaat eden ise Cennette gider.

Ya Rabbi! Dua etmeyi ve edilen duaları kabul edeceğini bildirdin. Yaptığımız dualar senin kazanı geri çevirdi. Dualarımızı kabul eyle! Sen, güç ve kuvvet sahibisin. Senden daha güçlü ve kudretli kimse yoktur. Sen Rahim’sin. Senden daha merhametlisi yoktur. Sen, Yakub aleyhisselama merhamet edip tekrar görmesini sağladın. Yusuf aleyhisselama da merhamet edip onu kuyudan kurtardın. Eyyüb aleyhisselama da acıyıp bela ve musibetlerini kaldırdın. Ya Rabbi, ben de sana yalvarıyorum. Çünkü kendisinden bir şey istenilenlerin en hayırlısı sensin. Ey zorbaları kahreden, kıyamette amellerin karşılığını veren, çürümüş kemikleri dirilten Rabbim, sen geçilmesi için, Cehennem üzerine kıldan ince ve kılıçtan keskin köprü kurdun! Sen, [şu kimseyi] bu acılara, bu hastalıklara müptela kıldın. Sen hastalığını gidermeye kadirsin, Ya Erhamerrahimin.)

Ahmed bin Salih hazretleri buyurdu ki: Bu dua suya okunup, hasta içer ve onunla abdest alırsa biiznillah iyileşir. Okuduğum her hasta, biiznillah iyileşti.