Uzun zamandır verilen emeklerin sonucu bugün belli olacak. Üniversite hayali ile yatıp kalkan öğrenciler bugün ÖSYM tarafından açıklanacak YKS sonuçlarını bekliyor. ÖSYM AİS ekranından TC kimlik numarası ve şifreniz ile üniversite sınav puanınınız ve Türkiye sıralamanızı öğrenebileceksiniz. ÖSYM, YKS sonuçlarını saat kaçta açıklayacak bilinmiyor, ancak çalışma saatleri içerisinde açıklaması bekleniyor. 2018 YKS sonuçları açıklandığı andan itibaren aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.
ÖSYM AİS YKS SONUCU TIKLA ÖĞREN!
SIRADA ÜNİVERSİTE TERCİH DÖNEMİ VAR!
Sonuçların açıklanmasının ardından ise adaylar için bir hafta sürecek olan tercih maratonu başlayacak. Üniversite tercihleri 7-14 Ağustos’ta yapılacak. Tercih bildirim işlemi tamamlandıktan sonra tercih süresi içerisinde “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden değişiklik yapılabilecek. 2018-Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarını da göz önünde tutarak kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini internetten bireysel olarak yapacak. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezi yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacak.