Yunus Emre Enstitüsünün Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlattığı Türkiye Bilimsel ve Akademik İş Birliği Projesi (TABİP) kapsamında ‘Matematik Müzesi Tırı’ yola çıktı. Yunus Emre Enstitüsü Matematik Müzesi Tırı ile çocuklara bilim sevgisi aşılanmasını amaçlıyor.

Yunus Emre Enstitüsünün TABİP projesi kapsamında Aydın Özel Başak Koleji ile birlikte yürüttüğü Matematik Müzesi Tırı projesi başladı. Türk eğitim sisteminde başarılı bir eğitim müzesi örneğini tanıtmak ve yeni bilim insanları yetiştirmek amacıyla başlatılan projenin ana hedefi matematiğin somutlaştırılarak öğretilmesi, sevdirilmesi ve günlük hayattaki işlevselliğinin kanıtlanması.

Proje ilk olarak ülkemizde geçici barınma merkezlerinde koruma altına alınan Suriyeli çocuklara yönelik gerçekleştirilecek. Projenin 6-18 yaş aralığında yaklaşık 45 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Mobil müze, Aydın’da bulunan Avrupa’nın en kapsamlı matematik müzelerinden Tales Matematik Müzesi’nin özel istasyonlarını içeriyor.

Matematik Tırında bulunan 35 adet özel matematik formül istasyon ile sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) deneyimi sunan dijital fotoğraflara, üç boyutlu efekt yerleştirme teknikleriyle çocuklar matematiğin soyut dünyasında eşsiz bir deneyim yaşayacaklar.

Matematik Müzesi Tırında öğretim uzman eğiticiler tarafından yapılacak. İlk olarak Adana’da bulunan ve dünyanın en büyük konteyner kenti olarak kabul edilen Sarıçam Geçici Barınma Merkezi’nde çocuklarla buluşan Matematik Tırı sırasıyla; Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Mardin, Adıyaman, Malatya ve Ankara’da da çocuklarla buluşacak.

Başbakanlık AFAD Başkanlığı koordinasyonu ile geçici barınma merkezlerini gezecek olan tırın durakları ise şöyle:

- Adana Sarıçam 01.02.18

- Osmaniye Cevdetiye 06.02.18

- Hatay Altınözü, Yayladağ 07.02.18

- Gaziantep Nizip 1, Nizip 2 12.02.18

- Kahramanmaraş Merkez 22.02.18

- Şanlıurfa Ceylanpınar 28.02.18

- Şanlıurfa Akçakale, Harran, Suruç 02.03.18

- Mardin Midyat 14.03.18

- Adıyaman Merkez 17.03.18

- Malatya Beydağı 19.03.18

- Ankara Merkez 22.03.18

TABİP Projesi Hakkında:

Yunus Emre Enstitüsü; Türkiye’yi tanıtım odaklı kamu ve kültür diplomasisi faaliyetleri yanında Türkiye’nin bilimsel, akademik ve teknolojik alanda sahip olduğu potansiyel ve kapasiteyi dünyaya tanıtmak, Türkiye’nin diğer ülkelerle bilimsel ve akademik etkileşim havzasını oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Himayeleri altında başlatılan Türkiye Bilimsel ve Akademik İş Birliği Projesi (TABİP) ile Enstitünün hâlihazırda yürüttüğü kültür diplomasisi faaliyetlerinin yanı sıra bilim diplomasisi alanında da oldukça önemli bir adım atılmış oldu.

alıntı :.kaynak