Gana'nın kırsal kesimlerinde bulunan bir okulda bilgisayar laboratuvarı olmadığı için, konusu 'Word belgesi yaratma' olan dersi, bilgisayar ekranını tahtaya çizerek işledi bir öğretmen.

Gana'da öğretmenlik yapan Owura Kwadwo, aslen Kumasili. Kırsalda bulunan bir okulda Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersi veriyor.

Ancak okul, bu ders için gerekli donanıma sahip değil. Harika öğretmenimiz de görsel sanatlar mezunu olduğu için hünerlerini konuşturdu.

Öğrencilerine nasıl Word belgesi oluşturulacağını öğretirken karşılarında bir bilgisayar varmış gibi ekranın tamamını tahtaya çizdi.

"Öğrencilerimin ne öğrettiğimi anlamaları için yapıyorum." diyor. Öğrencileri de dersten oldukça keyif alıyor.
Bu olay, Gana'da büyük tartışmalara yol açtı. İnsanlar Kwadwo'nun yaratıcılığını ve yöntemlerini tebrik ederken bir yandan da buna ihtiyaç duyuyor olmasını eleştirdiler.

2018 yılında okullarda neden hala bilgisayar yok? Kwadwo işlerin yavaş yavaş daha iyiye gittiğini düşünüyor. "Hükumet yardımcı oluyor ve ben de onlara inanıyorum. BİT'i öğrenciler ve öğretmenler için daha kolay hale getirmeye çalışıyorlar."
İşte Facebook'ta paylaştığı o gönderi:

"Gana'da BİT öğretimi oldukça komik. Tahtada BİT. Öğrencilerimi seviyorum ve ne öğrettiğimi anlamaları için her şeyi yapacağım."
Accra ve Kumasi gibi büyük şehirlerde gerekli ekipman bulunurken kırsal alanlarda bu problem oldukça yaygın.
Neyse ki bu gönderi viral olduktan sonra okul bütçesine bağış yapmak isteyenlerin sayısı oldukça arttı.
Ünlüler ve maddi durumu iyi insanlar Kwadwo'ya tekliflerde bulunuyor. O da bu durumdan oldukça memnun.
Harika öğretmen, kendini işine adadığı için birçok insanın kalbine dokundu.

"Dünyanın çoğu yeri tarafından görülmeyen bir eğitime bağlılık seviyesi bu. Gerçek bir kahraman ve örnek alınması gerek."

"İki yıl önce Gana'da küçük bir tarım köyündeki ilkokulda bilgisayar dersleri verdim. Tam olarak bu şekilde öğretmek zorundaydık çünkü çalıştığım okulun bilgisayar laboratuvarı olmasına rağmen (ki bu yaygın değil) orada bulunduğumuz zamanın yalnızca yüzde 25'inde elektrik vardı. Elektriğin olmadığı günlerde öğrencilere daha çok şey öğretebilmemiz şaşırtıcı, çünkü bilgisayar öğrencilerin dikkatini dağıtıyordu."