Erkek memesinin büyük olmasına jinekomasti diyoruz. En sık neden ergenlik çağlarında kilolu olan gençlerden kilo verilmesine rağmen memenin geliştiği için bir şekilde küçülmemesi, yapılan sporlara rağmen kadın memesine benzer bir meme oluşmasıdır. Bu genellikle erkekleri çok rahatsız eden bir durumdur. Yazın denize gitmek istemezler, bir takım bol kıyafetlerle gizlemek isterler. Halbuki bu sıkıntı çekilecek bir durum değil, basit bir estetik cerrahi girişimle bir gün içinde halledilebilir. Bazen bir de ileri yaşlarda erkeklerde kilo alıp vermeler nedeniyle meme bölgesinde sarkma oluşuyor, bu nedenle de başvuranlar var. Tabi tıbbi nedenlerle meme büyümesi de olabilir, bunları ekarte etmemiz gerekiyor. Bu hormonel bozukluklar olabilir, bir takım östrojen hormon salgılayan tümörler olabilir. Bütün bunları biz bir takım tahliller yaparak ekarte ediyoruz. Çözüme yönelik tedaviyi uyguluyoruz. Jinekomasti dereceleri vardır. Bazen sadece küçük bir çıkıntı şeklindedir. Memede, meme dokusu fazla değildir, yağlanma daha barizdir. Eğer öyleyse ameliyathanede o bölgeye yapılan bir liposuctionla da ki bu lokal anestezi ile de yapılabilir, işlem tamamlanmış olur. Bazen meme dokusu hakimiyeti fazladır. O zaman liposuction işlemi yapıldıktan sonra genellikle ben ameliyat sırasında hastayı oturtuyorum ve meme başında hala belirginlik olup olmadığını elimle muayene ediyorum. Eğer bu söz konusuysa, meme ucunun altından ay şeklinde girilerek memede sıkıntı yaratan doku alınır. Böylece daha düz erkek dokusu tarzında, yani erkeğe uygun meme yapısına ulaştırmak hastayı mümkündür. Kilo vermiş, ciddi kilolar alıp veren erkeklerde meme tabiri caizse böyle keçi memesi gibi aşırı derecede sarkar. Meme ucu iyice aşağılardadır. Bu durumlarda liposuction ya da meme alınma işlemi yeterli olmaz. Çünkü deridede çok büyük miktarda bir deri bolluğu vardır. O zaman memenin tümünün alınması gerekiyor. Bu yapıldığı vakit erkeklerin kaslarını geçiştirdiğinde şu altta bir çizgi şeklinde bir görüntü vardır, o bölgede izi kalacak şekilde bir çizgi bırakarak meme dokusu alınıyor. Burası dümdüz hale geliyor. Meme başı ise, o büyümüş sarkmış meme başı ise küçük bir resim şeklinde olması gereken yere tekrar adapte ediliyor. Böylece yine düzgün bir erkek göğsü elde edilmiş oluyor. Tüm bu işlemler bir, bir buçuk saat içinde bitiyor. İşlem yapıldıktan sonra hastamız, sabah ameliyat olursa akşam çıkabilir. Diren kullanmıyorum. Genel olarak bir korse kullanımı var. Göğüs korsesini yaklaşık bir ay boyunca devamlı kullanmalarını istiyorum. Tabi banyo yaparken çıkarıp tekrar giyebiliyorlar. Bunun nedeni de üstteki derinin güzelce alttaki göğüs kafesine adapte olmasını sağlamaktır ve insanada daha kendini güvende hissettirir. Meme ameliyatı, jinekomasti ameliyatı yapıldıktan sonra meme dokusu alınırsa bir daha oradan meme dokusu tekrar büyüyüp meme görünümüne tekrar kavuşmaz.