Milli İşletim Sistemi, Pardus Nedir ?

Pardus,

TÜBİTAK UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) tarafından geliştirilmiş Milli bir işletim sistemidir. Debian tabanlı açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Ücretsiz olarak indirilebilir. Kurulumu ve kullanımı kolaydır.Tarihçe,Pardus İşletim Sistemi Projesine 2003 yılında başlanmış olup ilk sürümü 2005 yılında CD olarak çıkartılmıştır. İlk güncellemesi ile birlikte Parus 1.0 2006 yılında kullanıma başlanmıştır. İlk kurumsal sürümü de 2007 yılının ikinci yarısında çıkartılmıştır. Geliştirmeler ile birlikte İkinci kurumsal sürümü 2011 yılında Kurumsal 2 olarak çıkartılmıştır. Bu sürümden sonra TÜBİTAK tekrardan çalışmalara başlamıştır. 2013 yılında “Pardus Anadolu Parsı 2013” sürümüyle beraber tam anlamıyla bir debian tabanlı milli bir işletim sistemi haline gelmiştir.

Pardus Hedef Ve Strateji

Tübitak UEKAE, Pardus işletim sistemini çıkarttığı zaman teknolojik bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf oluşturmayı kendine hedef olarak belirlemiştir. Milli bir işletim sistemi olmasından dolayı yerel bilgi birikimi oluşturmayı ve bilişim alanında Ülkemizin katma değerinin yükseltilmesini amaçlamıştır. İşletim sistemlerinde yol haritası dediğimiz sistemin idamesini planlamak ve ürün yol haritasına hakim olmayı bir düstur olarak benimsediler. Pardus strateji olarak kendine işletim sisteminin yaygın olarak dağıtımının sağlanması, organizasyonun devamlılığının sağlanması ve inovasyonun sağlanmasını belirlemiştir.

Pardus Özellikleri:

TÜBİTAK UEKAE tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu özgür bir işletim sistemidir. 2013 sürümü ile birlikte bireysel kullanıcılardan ziyade artık kurumsal kullanıcılara yönelik sürümleri yayınlanmaktadır. Türkçe ve Milli bir işletim sistemi olması ülkemizin bilişim alanındaki yerini almasını sağlamaktadır.Kurulumun hızlı ve kullanımının da kolay olması kullanıcıya hitap ettiğinin göstergesidir. Çoklu dil paketi ve desteği mevcuttur. Kurumlara göre özelleştirilebilir ve esnek yapıda olması gelişime açık bir işletim sistemi olduğunu gösterir. Bu özellikler aslında kurumların dikkatini çekebilecek özelliklerdir. Kendi yapılarında esnek yapılandırılabilir bir işletim sistemi ile sistemlerini entegre edebilirler.

Kurumsal Destek :

TÜBİTAK UEKAE tarafından sağlanan özel ekipler ile hizmet seviyesi antlaşmaları yapılarak kurumlara destek sağlamaktadırlar. Pardus Göç Ortakları, sahip oldukları bilgi birikimi, geçmişe dönük olarak iyi örneklerin paylaşımı, sisteme ölçekleme, kalite, tecrübe ve güvence sunmaktadırlar. Kurum çalışanlarının eğitilmesi anlamında da çok kapsamlı ve planlanmış programları vardır. Tübitak UEKAE tarafından oluşturulmuş bu eğitim programları kurum çalışanlarını istenilen seviyeye getirmeyi amaçlamaktadır. Eğitim programları, Pardus Eğitim Merkezlerinde özelleştirilmiş eğitimler ile sağlanmaktadır. Günümüzde Milli çalışmaların çok yaygın olması ve toplum olarak her alanda Milli çalışmalar yapılması ve devlet tarafından da desteklenmesi kurumsal anlamdaki önemini de arttırmaktadır.Yeni yeni piyasaya açılan bir işletim sistemi olmasına rağmen bir çok kurumda kullanılmaya başlandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü, Devlet Planlama Teşkilatı, İSKİ, Petrol-İş Sendikası, Radyo Televizyon Üst Kurumu, TÜBİTAK, EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu), İTÜ, ODTÜ, Bilkent ve Ankara Üniversitesi gibi kurumlarda hizmet seviyesi antlaşmalar ile kullanılmaya başlandı. Daha birçok şirkette de Pardus’e geçme yolunda araştırmalar ve çalışmalar devam etmektedir.