Dünyanın en iyi restoranlarının yemeklerini deneyimlemek için tadım menülerini tercih edebilirsiniz. Sizlere şimdi 12 eşsiz tadım menüsünden bahsedeceğiz.
1) Sublimotion – İbiza, İspanyaTadım Menüsü Fiyatı: 2.082 Dolar
İbiza adasının ününü bilmeyen yoktur. Özellikle Justin Bieber ve Orlando Bloom gibi ünlülerin uğrak yeri olarak tanınır. Restoranın tadım menüleri oldukça pahalı olduğu için ünlülerle anılması da gayet normal. Akdeniz Hard Rock Hotel içinde yer alan restoranın şefi Paco Roncero, gösterişli restoranı, 2014 yazında açtı. Her gece 20 çalışan, azotlu zeytinyağı ve Bloody Mary gibi farklı şeyler içeren 20 çeşit lezzetli yemeği, 12 özel kişiye hazırlamaktadır.
2) Osteria Francescana, Modena, İtalya
Yemek kurslarına meraklı olanlardansanız eğer 2 kişilik 9 ders fiyatı 478 Dolar.Dünyanın ikinci en iyi restoranı olan ve Netflix’in “Chef’s Table” adlı bir bölümünde yer alan Osteria Francescana, heyecan verici mekanlardan biri.Şef Massimo Bottura, klasik İtalyan yemekleri üzerine marifetlerini ortaya koyuyor. En ünlü yemeklerinden biri olan “Parmigiano Reggiano’nun Beş Çağı” farklı doku ve sıcaklıklarda servis ediliyor.
3. O Ya Boston, Massachusetts
2 kişilik 24 derslik yemek kursu fiyatı 490 Dolar.Şef Tim Cushman ve eşi Nancy tarafından işletilen, O Ya, yaratıcı suşi ve muhteşem Japon yemekleri sunar. Deniz ürünlerinin tadını çıkarabileceğiniz eşsiz restoranlardan biri.
4. Fat Duck – Londra
Tadım Menüsü Fiyatı: 371 Dolar
Dünyanın en iyi 50 restoranından biri olan Fat Duck, 14 çeşit tadım menüsü; okyanus dalgası efekti veren iPod, salyangoz, Alice Harikalar Diyarında’dan ilham alınan kaplumbağa çorbasını kapsamaktadır.20 yıldan uzun bir süredir hizmet veren ve marka haline gelen restoran, Ocak ayından itibaren 6 ay süreyle yenilenmek için kapalı kalır. Yenilenme sonrasında ise aynı menüyü bıraktığınız gibi bulabilirsiniz.
5. Urasawa – Los AngelesTadım Menüsü Fiyatı: 400 Dolar
Beverly Hills içindeki On Rodeo Drive’da bulunan U.S Masa NYC Chef isimli restoran, ABD’nin en pahalı restoranlarından biridir. Restoranı, Masayoshi Takaya ve sushi şefi Hiro Urasawa işletmektedir. Restoran, haşlanmış yılanbalığı ve dev istiridye gibi farklı 30 yemeğe sahiptir. Kişi başı 350 dolar ödenen tadımlık menülere ek olarak su içmek ister veya bahşiş bırakmak isterseniz fiyat, 400 dolara kadar çıkmaktadır.
6. Le Louis XV Monte-Carlo – MonakoTadım Menüsü Fiyatı: 416 Dolar
Dünyaca ünlü şef Alain Ducasse, 25 yıl önce Hotel de Paris’in içinde restoran açtı. Restoranın web sitesine göre; levrek ve beç tavuğu, Fransız Riviera mutfağının ana menüsünü oluşturuyor.Ziyaretçiler, restoran için pahalı ama yemeklerinin buna değdiğini söylüyor. Restoran, 2 tadım menü seçeneği sunuyor. Bunlar; 194 dolara öğle yemeği menüsü Les Jardins de Provence ve 308 dolarlık Pour les Gourmets isimli akşam yemeği menüsüdür. Fiyatlara yüzde 15 vergi dahildir.
7. Maison Pic – Valence, FransaTadım Menüsü Fiyatı: 429 Dolar
Paris’ten 5 saat ve Lyon’dan 1 saat uzaklıkta olan Fransa Valence’de bulunan Maison Pic, 1889 yılında kuruldu. 1930’larda ilk Michelin yıldızını kazandı. Şu anda, Anne Sophie’nin çalıştırdığı Pic Otel içindeki Maison Pic, tadım menüleri ile birlikte birkaç farklı tarzda hizmet vermektedir.5 çeşit yemekten oluşan Menu Discovery, 214 dolardır. Onu 322 dolar maliyetiyle, Menu Harmony izler. Menu Essential ise restoranın en yüksek fiyatlı menüsüdür. Menüde, mavi ıstakoz ile farklı tatlılar bulunur.
8. Joël Robuchon – Las VegasTadım Menüsü Fiyatı: 435 Dolar
3 Michelin yıldızı olan Robuchon, ABD’de yer almaktadır. Ayrıca restoranın; Tokyo, Hong Kong, Londra ve Macau gibi diğer yerlerde de şubesi bulunuyor. Restoranın, ismini bile telaffuz etmekte zorlanacağınız hiç duyulmadık tadımlık menüleri var. 16 çeşit tadım menüsü için ödemeniz gereken tutar 435 Dolar.
9. Masa – New YorkTadım Menüsü Fiyatı: 450 Dolar
Japon şef Masayoshi Takaya, 10 yıl önce sushi restoranı olan Masa’yı açtı. Restoranda 450 Dolar ile; deniz kestanesi, wagyu ve beyaz yer mantarı gibi lezzetleri tadabilirsiniz.
Masa, New York’da barMASA ve Vegas’da Aria Otel’de olmak üzere 2 farklı restorana sahiptir. Ayrıca restoran alakart sushi, öğle ordövr tabağı gibi yemeklerinde içinde olduğu tam bir akşam yemeği menüsü sunmaktadır. Her kokteyl, en az 25 dolardır.
10. L’dArpege – ParisTadım Menüsü Fiyatı: 456 Dolar
Alain Passard’ın 3 Michelin yıldızlı restoranı, 30 yıldır Paris’te hizmet veren en iyi restoranlarından biridir. Ayrıca dünyadaki en iyi 50 restorandan biri olarak tanımlanır. Tadım menülerinin hepsini, en iyi ve en pahalı malzemelerle hazırlayarak sunmaktadır. Öğle yemeği menüsü 11 çeşitle, 187 dolar; akşam yemeği menüsü 456 dolardır. Kendilerine özel vejetaryen menü ise 362 dolara sunulmaktadır.
11. Restoran Meadowood – Helena, KaliforniyaTadım Menüsü Fiyatı: 500 Dolar
Meadowood’un oldukça şık bir ortamı olmasının yanında çeşitli kurallarıyla da dikkat çekmektedir. Misafirler yemeğe koyu renk bir jean ile gelmeli ve çocuk yaş sınırı 12’dir. Bu yaştan küçük çocuklar restorana alınmaz.
Restoran, Napa Vadisi şaraplarıyla bilinir. Napa tabanlı restoran, binlerce dolarlık 140 sayfalık şarap listesini konuklarının beğenisine sunmaktadır. Lüks seven müşterileri için 350 dolarlık Counter Menü özel olarak hazırlanmıştır. Ayrıca 225 dolara, içinde 9 çeşit yemek olan tadım menüsünü de deneyebilirsiniz.
12. Guy Savoy – Paris, FransaTadım Menüsü Fiyatı: 657 Dolar
3 Michelin yıldızlı restoran, 228 dolara 5 çeşit yemek ve 5 çeşit şarap sunuyor. “Innovations and Inspirations” isimli tadımlık menü, 18 çeşidi ile beraber 657 dolara mal oluyor. “Colors, Textures and Savors” isimli menü size 482 dolara mal olurken; öğle yemeği için 147 dolarlık standart menüyü de tercih edebilirsiniz.