Bitki Koruma Mezunları Nerelerde Çalışır?

Ziraat fakültelerinde bulunan Bitki Koruma bölümü, 4 yılı kapsayan lisans eğitiminden oluşur. Bitki Koruma bölümü alanında çalışmak isteyen kişiler temel bilimler, zooloji ve kimya ile ilgili konularda başarılı, bilim konularına meraklı olmalıdır. Bölümün ön lisans ve yüksek lisans eğitimleri de mevcuttur. Bu bölümden mezun olan kişilerin kamu ve özel sektörde istihdam edilme oranları oldukça yüksektir.

Bölümü okuyan öğrencilere, bitkisel üretimde hastalık nedenleri ve ekonomik kayıplara neden olan zararlı etmenlerin neler olduğu, zararlı böcek, akar, nematod ve diğer hayvansal zararlılar, bitkilerde oluşan fungus, bakteri, virüs hastalıkları ve tarım alanlarında zararlı olan yabancı otların tespiti, biyolojik ve ekolojik özelliklerinin belirlenmesi, bitki koruma ilaçlarının çevre ve insan üzerindeki etkileri, hastalık ve zararlılara karşı fiziksel, biyolojik ve kimyasal savaş konularında uygulamalı ve teorik eğitim verilir. Uygulamalı eğitim teorik eğitime göre daha fazladır.

Bitki Koruma Bölümü Mezunlarının Çalışabileceği Kurum ve Kuruluşlar

1. Bitki Koruma bölümü mezunları, devlet kadrolarında çeşitli yerlerde çalışabilirler. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda, aynı zamanda Bitki Koruma Şube Müdürlükleri'nde ziraat mühendisi olarak görev alırlar.
  2. Tarım İl Müdürlükleri'nde iç ve dış karantinada görev alırlar.
  3. Gerekli sınavları verdikten sonra Tarımsal Araştırma Enstitüleri ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nde çalışırlar.
  4. Araştırma enstitüleri ve Bölge Zirai Mücadele Araştırma Enstitüleri kapsamındaki araştırmalarda yer alırlar.
  5. Karantina Müdürlükleri'nde, dış karantina, ihracat ve ithalat ürünleri kapsamında çalışırlar.
  6. Lisans eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar ALES sınavından geçerli not aldıklarında lisansüstü eğitimi görerek Ziraat fakültelerinde akademisyen olarak görev alırlar.
  7. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda öğretmenlik yapabilirler.
  8. Bunun yanı sıra özel sektörde de çalışma alanları oldukça geniştir. Tohum üretim şirketleri, böcek ilacı üretim şirketleri, tarımsal danışmanlık şirketleri bunlardan bazılarıdır.
  9. İlaçlama alanında çalışan şirketlerde görev alırlar. Zirai ilaç firmaları, ilaçlama şirketleri, çevre sağlığı ilaçlama şirketleri, özel ilaç bayileri bunlar arasındadır.
  10. Biyolojik mücadele şirketleri araştırmalarında Bitki Koruma mezunlarına ihtiyaç duyan diğer şirketler arasındadır.
  11. Mezunlar kendi iş yerlerini açabilecekleri gibi şahıslara ait özel seralar ve özel çiftliklerde de çalışabilirler.