Ergoterapi Mezunları Nerelerde Çalışır?

Kişi odaklı sağlık mesleklerinden biri olan ergoterapi, çeşitli aktiviteler ile kişilerin sağlık ve refah düzeylerini artırmayı hedefler. Ergoterapistlerin başlıca amaçları arasında hastalık, engellilik ya da farklı nedenlerle toplumsal katılıma yönelik sorun yaşayan kişilerin günlük aktivitelere katılımını sağlamak yer alır.

Ergoterapistler yaygın olarak herhangi bir sağlık koşulu nedeni ile toplumdan dışlanan ya da topluma uyumu kısıtlanmış kişilerle çalışır. Kişilerin hastalık ya da engellilik sonucu meydana gelen fonksiyonel kısıtlılıklarını değerlendirir. Topluma uyumun artırılabilmesi için kişilerin potansiyellerini açığa çıkartmaya ve performanslarını yükseltmeye odaklanır. Günlük faaliyetlerin ve mesleklerin sürdürülmesini sağlayan uygulamalar gerçekleştirir. Ergoterapi kullandığı yöntemler ve uygulamalar bakımından hayatın her alanında geniş bir yere sahip mesleklerden biridir.

Nasıl ergoterapist olunur?

Ergoterapi eğitimi, üniversitelerin Sağlık Bilimleri Yüksekokuluna bağlı ''Ergoterapi'' bölümünde verilir. Programın eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim dönemi boyunca alınan başlıca dersler arasında psikoloji, anatomi, fizyoloji, sosyoloji, rehabilitasyon ve ergoterapi yer alır. Meslek gereklilikleri göz önünde bulundurularak hem teori hem de pratiğe yönelik uygulamalı bilgiler verilir. Eğitim dönemi boyunca 2, 3 ve 4. sınıflarda staj zorunludur. Programı başarı ile tamamlayan adaylar Ergoterapist unvanını almaya hak kazanır.

Ergoterapist olmak isteyen adayların:

1. Problem çözmede başarılı
  2. Yeniliklere açık
  3. Detaylar üzerinde yoğunlaşabilen
  4. Sanatsal aktivitelere, psikolojiye, biyolojiye ve sağlık bilimlerine ilgi duyan
  5. Sakin, hoşgörülü, sabırlı
  6. Hijyene önem veren
  7. Empati kurabilen
  8. İletişim becerisi gelişmiş
  9. Ekip çalışmasına yatkın
  10. Disiplinli ve bir program dahilinde çalışabilecek kimseler olması beklenir.

Ergoterapi mezunları nerede çalışır?

Ergoterapi Türkiye'de yeni tanınan mesleklerden biridir. Yetişmiş ergoterapist sayısı, kurumların ihtiyaç duyduğu ergoterapist sayısı ile kıyaslandığında yetersiz kalmaktadır. Ülkemizdeki yetişmiş ergoterapist sayısının 500- 700 arasında olduğu düşünüldüğünde, program mezunlarının iş bulma imkanları ve meslekte yükselme şansları yüksektir.

Mezunların çalışabileceği bazı alanlar:

1. Sağlık politikalarına bağlı olarak yaşlılar ve engelliler yararına yapılan çalışmalar
  2. Hastaneler
  3. Akıl ve ruh sağlığı merkezleri
  4. Sağlık kuruluşları
  5. Rehabilitasyon merkezleri
  6. Bağımsız yaşam merkezleri
  7. Toplum ruh sağlığı merkezleri
  8. Sosyal aktivite merkezleri
  9. Kişilerin ev, iş ya da eğitim ortamları
  10. Eğitim kurumları
  11. Fabrikalar
  12. Özel okullar
  13. Huzurevleri