Tanışma dansı “Cha Cha”: Kesik kesik alaycı bir danstır. Müziği dört vuruşluktur. Çiftlerin tanışma dansı olarak tanımlanır. Yaygın olarak “ça ça ça” diye bilinir.

Cha cha cha nedir? Sorusuna verilen en basit cevap, Küba kökenli bir dans ve müzik türü olduğudur. Bu sebeple de Latin Amerika’nın tüm coşkusunu ruhuna yansıtmaktadır. Tarihi ise 1953 yılında Kübalı viyolonist ve besteci Enrique Jorrin tarafından hazırlanan müziğe dayanmaktadır. Ritmi ise danzon dansındaki dördüncü vuruşa değişiklik getirilerek elde edilmiştir.
Mambo’nun bir türevi, basit - sade yapısı, asil duruşu ve yaramaz parti atmosferi ile Cha cha cha dansı, eşli türlerin belki de en muzibidir. Kısa zamanda kazandığı popülerlik onu kısa süre içerisinde gece eğlencelerinin başköşesine taşımıştır. Cha cha cha asil ve ciddi bir duruşa değil aksine neşeli, yaramaz ve sevinçli bir atmosfere sahiptir. Bir pozisyon dansı olması sebebiyle de küçük alanlarda rahatlıkla uygulanabilirken, çiftlerin kapalı ve açık tutuşta gerçekleştirdiği figürleri vardır.
2 farklı Cha cha cha türü
1- Salon dansı yarışma tarzı – daha büyük adımlar kalça hareketleri daha net keskin vurgular…
2- Sosyal dans tarzı – Club Chachacha’da denen bu tip ise Mambo’nun ekstra adımlı hali gibidir.
Cha cha cha Nasıl Yapılır?

Temel de mambo mantığında icra edilmektedir. Müziğin 2 vurgusu dikkate alınarak ana adımlar oluşur. Erkek için geriye sağ adım atılırken, kadınlar sol adım atmaktadırlar. 4/4’lük ritim vardır. Ancak arada aksak ritimlerde vardır. Yani kaba tabirle 8 sayıda 10 adım atılır. Kulağa karışık gibi gelse de yapınca göreceksiniz ki çok kolay ve çok keyifli bir dans sizleri bekliyor.
Cha cha cha Kursları ve Öğrenme Süreci

Cha cha cha dansı için özel olarak açılan bir kurs bulmak oldukça zordur ve nadiren kampanya sınıfı şeklinde açılmaktadır. Öğrenme süreci ise seçtiğiniz türe göre değişmektedir. Eğer iyi bir sosyal Cha cha cha dansçısı olmak isterseniz 3 ila 6 aylık bir süreç yeterli olacaktır. Amacınız profesyonelliğe doğru gitmekse net bir zaman vermek yanlıştır. Zira diğer türlerde olduğu gibi sürekli çalışmak ve sonu olmayan bir süreçte ilerlemek gerekir. Bu tür, salsa ve bachata ile beraber öğretilmektedir. Öğrenme sürecini hızlandırmak için cha cha cha videolarını izlemek isabetli bir karar olacaktır.
Cha cha cha Ders Ücretleri

Sadece cha cha cha kursu bulmak zor olacağı için kişilerin özel ders almaları tavsiye edilmektedir. Sıklığına ve sayısına göre Cha cha cha ders ücretlerideğişiklik göstermektedir. Sosyal Latin danslarının içinde olarak grup derslerinde Salsa ve Bachata ile beraber öğretilmektedir. Cha cha cha ders ücretleri de kurslar arasında kalite, lokasyon gibi kriterlere göre değişmektedir.
Kurs Çantası!

Sosyal Latin dansları arasında gösterilen Cha cha cha kursuna giderken çantanızı doğru bir şekilde hazırlamalı ve ihtiyaç duyacağınız ekipmanları bir araya getirmelisiniz. Rahat kıyafetler ve dans ayakkabıları kuşkusuz çantanın vazgeçilmezleri arasındadır. Daha sonra ise ders esnasında oluşabilecek kazalara karşı kas gevşetici krem, ağrı kesici ilaç gibi ilk yardım malzemeleri alabilirsiniz.
Neden seçmeliyim?

$1·Keyifli müzikleri ve eğlenceli ruhu onu seçmek için yeterlidir.
$1·Latin danslarının Salsa ve Bachata ile birlikte en çok öne çıkan ismidir. Popülerliği, seçim yapmanıza yardımcı olacak en önemli maddedir.
$1·Eşli bir dans olması sebebiyle uyum ve iletişim konularında yeteneğiniz gelişecektir.
$1·Latin dünyasını yakından tanımak ve ruhunu hissetmek keyifli bir macera olacaktır