Okul öncesi eğitim çocuğa ne kazandırır

Okul öncesi eğitim sadece bilgi vermez, çocuğa paylaşmayı, sosyalleşmeyi, bağımsızlığı, karar verebilmeyi ve toplum içinde kendini ifade edebilmeyi de öğretir.

Çocuğunuzu kreşe ya da anaokuluna göndermekte kararsız mısınız? Bu haberimizde kreş ve anaokullarının çocuklarn gelişimindeki etkilerine, çocuklara neler öğrettiğine yer verdik. Pedagojik Danışman ve Yazar Tuğçe Acaröz Oğuz okl öncesi eğitimin önemi hakkında bilgi verdi.
Anaokulu ve oyun gruplarını ikiye ayırmamız gerektiğini belirten Pedagojik Danışman ve Yazar Tuğçe Acaröz Oğuz, "Anaokulları artık kurumsal eğitim veren ve ciddi bir disipline sahip olan yerler, kendi içinde özgürlükleri olsa da. Ama kreşler ve oyun grupları daha esnek, daha soft bir çalışma yapıyorlar. Daha çok oyun ve sosyal gelişimi artırmak üzerine... Bu noktadan yola çıkarsak ideal yaşı 36 ay olarak söyleyebiliriz" dedi.
Tuğçe Acaröz Oğuz çocuk okula başlarken ve başlamadan önce yapabileceğiniz küçük noktalara değindi:
- Onu alıştırmak için ısınma turları atabilirsiniz.
- Ziyaretler yapabilirsiniz.
- Okul bahçesinde yürüyüşler yapabilirsiniz.
- Okula giden arkadaşlarımızın evine ziyarete gidebilirsiniz.
- Okulda neler yapıldığıyla ilgili 'kızım sana söylüyorum gelinim sen anla' konuşmaları yapabilirsiniz eşiniz, dostunuzla.
Oğuz, bunlar gibi küçük küçük ısınma turlarıyla onu eğer adapte etmeyi başarabilirseniz geçiş ve adaptasyon sürecinin daha kısa sürmesini sağlayabileceğinizi söyledi.
Okul öncesi eğitimin sadece bilgi vermediğini söyleyen Tuğçe Acaröz Oğuz şöyle devam etti: "Çocuğa paylaşmayı, sosyalleşmeyi, bağımsızlığı, karar verebilmeyi ve toplum içinde kendini ifade edebilmeyi de öğretir."