Hz. Muhammed, eğitim-öğretime yani ilime çok önem vermiştir. Peygamber Efendimiz yaptığı bütün işlerde eğitime, öğretime, öğrenciye ve öğretmene büyük önem verdiğini dile getirmiştir.

Hz. Muhammed’e gelen ilk vahiy “oku”dur. Bu vahiy peygambere ve ümmetine gelen ilk oku emridir. Bu vahiyin zerine Peygamber efendimiz (s.a.v) “Allah beni bir muallim olarak göndermiş bulunuyor.” Sözünü söylemiştir ve eğitime verdiği önemi bir kez daha adile getirmiştir.

Peygamber efendimiz eğitime önem verdiği için vahiy yoluyla gelen ayetlerin yazıya geçirilik korunmasına önem vermiştir, ayetleri Müslümanlara dağıtıp okumalarını sağlamıştır.

Peygamber efendimiz Bedir savaşında esir düşen müşriklere okuma yazma öğretirlerse serbest kalacaklarını söylemiştir; Zeyd b. Sabit okumayı öğrenmiştir.

Peygamber efendimiz sadece mescitte değil her alanda eğitim verilmesini öngörmüştür ve o bu şekilde davranmıştır. Bayanlara da bayan öğretmenler eğitim vermiştir.

Peygamber efendimiz ailelere, gençleri ok atmak,, yüzmek, hesap, tıp ve Kur’an gibi maddi ve manevi alanlarda okutmalarını buyurmuştur.