Yazar : Paul Jerry
Uyarlama : Batuhan Kırımlı
Ders Konusu : Asp Öğreniyorum
Anlatım Tarihi : 28.KASIM.2006

Uzun bir aradan sonra yeniden asp öğreniyorum yeni bölümüne sonunda bir vakit ayıra vereceğimin mutluluğunu yaşamaktayım bu kadar uzun sürmesinden dolayı asp öğrenmek isteyen arkadaşlarımdan şimdiden özür dileyerek söylemek istediklerimi kısa keserek asp öğreniyorum konumuza dönmek istiyorum.

TextStream Nesnesi

TextSream nesnesi sayesinde Sunucunun bilgisayarında yeni dosya oluşturmak veya varolan dosyaya ek yapılabilir.

Metin dosyası oluşturma

Metin dosyasına ek yapma

TextStream Nesnesi

Metin Dosyası Oluşturma (CreateTextFile)

ASP sayfaları sayesinde sunucu üzerinde bir text dosyası oluşturulur yada bu text dosyasına ek yapabiliriz.

Kod:

<html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO 8859-8"><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254"><title>Textbox</title></head>
Bu sayfa açıldığı anda sunucu üzerinde bir text dosyası oluşturulacak ve içerisine yazı yazılacaktır.

Kod:

<%set dn=server.createObject("scripting.filesystemobject ")set setdn=dn.createtextfile("E:.txt",2)setdn.writeline ("WEBDERSHANESI.NET")setdn.closeset setdn=nothingset dn=noting%></html>
Evet arkadaşlar şimdi asıl konularımıza gelmek istiyorum sizlere ileri zamanlarımda ayrıntılı bir şekilde anlatımlarım olacaktır. Bu ayrıntılar konular aşağıda belirttiğim konuları kapsamaktadır.

Cookies

Cookies oluşturmek

Cookies'lerin silinmesi

Cookieslerin alt anahtar ile kullanılması

AdRotator

Metin dosyasından okuma

Metin dosyasından satır okumak

Form elemanları ile text dosyasına yazdırmak

Ziyaretçi defteri oluşturma

Form etiketlerinden bilgi alma

ASP'de Dosya işlemleri

FileSystemObject nesnesi

File nesnesi

Folder nesnesi

Drive nesnesi

ASP'de Veritabanı

Veritabanı Kavramları

SQL dili

Veritabanına bağlanmak

ASP ve SQL ile veritabanına işlemek

Uygulamalar

Sayfaları Şifrelemek

Ziyaretçi defteri oluşturma

Arama yapma

Yukarıda belirtmiş olduğum konular hakkında en kısa zamanda sizlerle beraber asp öğreniyorum ders konumuzu hızlı bir şekilde ilerleteceğiz.Şimdi sizlere iyi çalışmalar dilerimkolay gelsin.