Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre 1318 TL işsizlik maaşı alan bir kişi İŞKUR'un işbaşı eğitim programına katılarak meslek tecrübesi edinebiliyor ve ayda 1300 TL daha para alabiliyor. Böylelikle bir işsizin aylık maaşı 2 bin 600 TL'ye çıkabiliyor.

Star yazarı Ahmet Metin Aysoy'un bugün köşesine taşıdığı bilgiye göre öğrenci, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) işbaşı eğitim programına katılarak, meslek tecrübesi edinebiliyor. Program süresince varsa burs veya kredisi kesilmeden, işbaşı eğitim ücreti de alabilecek.
Sigortalı işsiz ise, işsizlik maaşı aldığı dönem içinde, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞ-KUR) işbaşı eğitim programına da katılması halinde, almakta olduğu işsizlik maaşı ile birlikte program katılımcılarına ödenen ücreti de alabilecek.
Aysoy, program ile ilgili detayları şöyle aktardı:

Ücret ve süresi ne kadar?

İşsizlik maaşının 2016 yılı aylık taban tutarı 659 TL, tavan tutarı 1318 TL.
İşbaşı eğitim katılımcılarına günlük 50 TL, ayda 26 gün için 1.300 TL İŞ-KUR tarafından ödeniyor.
İşsizlik maaşı alınan günler ile işbaşı eğitim günlerinin çakıştığı günlerde, işsizlik maaşı ile birlikte eğitim programına katılım ücreti de alınabilecek.
Program süresi, günlük en az beş en fazla sekiz saat olmak üzere, haftalık kırk beş saatten en fazla altı günden ve toplamda üç yüz yirmi fiili günden fazla değil. Programa katılım saatleri, denetim imkanları dikkate alınarak ve sözleşmede belirtilmek şartları ile il müdürlüğünce belirlenebilir.

Kimler katılabiliyor?

İşbaşı eğitim programına katılmak için;

• a)-Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  • b)-15 yaşını tamamlamış olmak,
  • c)-İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısmı veya eşi olmamak,
  • ç)-Emekli olmamak,
  • d)-Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak şartları aranıyor.

İşsizlik ödeneği alan kişiler de katılımcı olabiliyor. Ancak bu kişiler işsizlik ödeneği aldıkları süre boyunca işten ayrılma bildirgesinin tarafı olan işyerinde katılımcı olamıyorlar.
Yukardaki şartları haiz olup programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programa katılabiliyor.
Katılımcıların programa devam etmeleri ise zorunlu.

Başvuru İŞKUR il müdürlüklerine

Türkiye İş Kurumu’nun il müdürlüklerine başvuru yapılabiliyor. İŞKUR'un internet sitesi üzerinden de müracaat edilebiliyor.
İşbaşı eğitimine katılacak kişiler, programı düzenlemek isteyen işverenler tarafından, İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından doğrudan veya İŞKUR’un önereceği adaylar içinden seçilebilecek.