PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aşka âşık olmalı

muStafa
15.Ocak.2015, 02:46
AŞKA ÂŞIK OLMALI

"Aşk bir bakış. Bir an. Sonrasındaki anları, bazen yılları, o gözlerde o bakışı bir kez daha görebilmek için yaşıyoruz. Umuyor da umuyoruz. Pardon ama her seferinde de hüsrana uğruyoruz. Çünkü nehir akar; gözler, o malum andan sonra hep başka başka bakar. Görüyorsunuz, ben değilim bu konuda konuşacak kişi. Oysa kahramanım Kati Hirşel, aşka âşık biri. Üstelik hiç vazgeçmeden, küsmeden, kalbindeki burukluğa yenilmeden arıyor aşkı. 'Sevgilim yok ama inancım var. İlla ki dünya üzerindeki 3,5 milyar erkeğin birinden biri benim ruhdaşımdır' diyor. Buyurun işte, sihirli bir sözcük: İnanç. Her şeyde olduğu gibi aşkı bulmak için de, yaşamak için de önce ona inanmak gerekiyor. Schopenhauer'in 200 yıl kadar önce ortaya attığı gibi, cinsel aşkın 'üreme iradesi'nden kaynaklandığına; giderek, bize aşkın büyüklüğü, ölümsüzlüğü, olmazsa olmazlığı safsatalarını dayatanın kültürel hegemonyanın ta kendisi olduğuna inanıyorum. Bu manada, aşkın 'akıl tutulması' mı 'tutku' mu olduğu da aşkın nesnesinin ne olduğu da tali kalıyor. Önemli olan aşka âşık olmak ve mümkünse âşık kalmak. Dedim ya, tanrılar öyle buyuruyor."