PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alexa 2014 Algoritması

Meriem
10.Ekim.2014, 08:47
Alexa’nın neye göre listeleme yaptığından bahsedelim;

Siteye gelen tekil hit sayısı

Siteye gelen ziyaretcinin gezdiği sayfa sayısı

Siteye gelen ziyaretcinin sitede durduğu süre

Yeniden siteye gelen ziyaretci sayısı

Backlink sayısı

Sitedeki içerik sayısı

Sitenin güncellenme aralığı

Admin’ in sitede paylaştığı içerik sayısı

Ziyaretcilerin siteye girdiği içerik sayısı ( yorum , paylaşım vs )

Sitedeki içeriklerin imlenme sayısı

Gördüğünüz gibi alexa aslında o kadar da basit bir analiz sistemine sahip değilmiş. Fakat yukarıda yazdıklarımın hepsi eşit dereceye sahip değil.

Mesela ziyaretcilerin siteye yaptığı yorum sayısıyla siteye gelen hit sayısı aynı derecede sıralamaya etki etmiyor. Siteniz belli sıra ortalamasına erişince bu yapılan analizlerinde önem derecesi değişiyor. Mesela bir siteye hergün aynı 5 kişi girerse o site 1 kaç ay içerisinde ilk 1 milyona kolayca düşebilir. Fakat 1 milyondan sonra bu önem derecesi dediğimiz gibi değişiyor ve 1 milyondan sonra aynı hızda düşmüyorsunuz. Önem derecesini sıralamak gerekirse şöyle bir belirleme yapılabilir.

20.000.000 / 8.000.000 ( arası )

1 ) Sitenin güncellenme aralığı

2 ) Sitedeki içerik sayısı

3 ) Siteye gelen tekil hit sayısı

8.000.000 / 3.000.000 ( arası )

1 ) Siteye gelen tekil hit sayısı

2 ) Siteye gelen ziyaretcinin gezdiği sayfa sayısı

3 ) Backlink sayısı

3.000.000 / 800.000 ( arası )

1 ) Sitenin güncellenme aralığı

3 ) Yeniden siteye gelen ziyaretci sayısı

800.000 / 400.000 ( arası )

1 ) Yeniden siteye gelen ziyaretci sayısı

3 ) Sitenin içerikle güncellenme aralığı

Belirli sıralamalar arasında uygulanan algoritmalar içerisinde ki en önemli 3 özelliği yazdım. Tabiki de diğer faktörlerde etki yapıyor fakat tüm etkenler arasında en fazla etki eden ilk 3 kriteri listeledim. Neden 400.000 e kadar yazdım diye soracak olursanız ; çünkü incelemeleri bu site üzerinde deneyerek yapıyorum ve suanlık sitem alexa da 400.000 ‘i geçmedi henüz. Tahmini olarak önümüzdeki 3 gün içerisinde alexa’da 300 binlerde olacağım ve o zaman yazıyı tekrar güncellerim.

Ama unutmamanız gereken 800 binden sonra tamamen siteye tekrar gelen ziyaretci sayısı alexa’ya etki ediyor. Yani siteye hergün farklı 5 bin kişi geleceğine hergün aynı 100 kişi gelirse daha iyi sıralarda olursunuz.