PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arakan Müslümanlarından binlerce tebessüm

cooLy
05.Temmuz.2014, 02:55
http://webcdn.aa.com.tr/webdocs/625x424xc/content_new/300/cansuyu-jpg20140704213222.jpg

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, "Ramazan Yoksula Bayram, Yetime Tebessümdür" sloganıyla düzenlediği yardım faaliyetlerine Bangladeş'teki binlerce Arakanlı mülteci Müslüman'a gıda yardımı ulaştırarak başladı.

DAKKA
Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, "Ramazan Yoksula Bayram, Yetime Tebessümdür" sloganıyla düzenlediği yardım faaliyetlerine Bangladeş'teki binlerce Arakanlı mülteci Müslüman'a gıda yardımı ulaştırarak başladı.

Dünya çapında 30 ülkeye ramazan ayı boyunca yardım malzemesi ulaştırmayı amaçlayan Cansuyu, Bangladeş'in güneyinde Myanmar sınırında yer alan Chittagong bölgesindeki Bazaiıa ve Aziz Nagar kamplarında bulunan çok sayıda Arakanlı Müslüman'a ulaştı.

Cansuyu ekibi Ramazan yardımları kapsamında yüzlerce aileye pirinç, yağ, tuz, patates ve nohut gibi temel gıda malzemeleri ulaştırırken, çok sayıda Arakanlı öğrenciye iftar verdi.

AA muhabirine konuşan kamp sakinleri özellikle ramazan ayında kendilerine ulaştırılan yardımlar için Türk halkına çok teşekkür ettiklerini ve Müslüman kardeşlerinin kendilerini unutmamalarını ümit ettiklerini söyledi.

Myanmar hükümetince Bangladeş'ten gelen göçmenler olarak görülen Rohingya Müslümanları, 1982'de kabul edilen yasa ile vatandaşlık haklarını kaybetmişti. Geçen iki yılda çıkan şiddet olaylarında ise binlerce Arakanlı Müslüman'ın hayatını kaybettiği, 100 binden fazlasının yaşadıkları topraklardan sürüldüğü belirtilmişti.

"Eziyet gören dini azınlık"
BM tarafından en son "eziyet gören dini azınlık" olarak nitelendirilen yaklaşık 1 milyon 300 bin Arakan Müslümanı, Myanmar'ın batısındaki "Rakhine eyaleti"nde derme çatma kamplarda yaşarken, ülkeden kaçmak zorunda bırakılan yüzbinlercesi ise bölgedeki komşu ülkelere sığınıyor.

Kaynak; AA