PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yazmadığı bölümü kazandı!

AkyaziLi
03.Eylül.2018, 17:40
https://ahvalnews-com.cdn.ampproject.org/i/s/ahvalnews.com/sites/default/files/styles/amp_content_image_620px_wide_/public/2018-09/adsiz_0.png?h=d1076e0f&itok=3UUeXSeP

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) sonuçları açıklandı. Sonuçlar tam bir hayal kırıklığı yaratırken, Mehmet Taha Şölen isimli öğrenci, listesinde tercih yapmadığı Dış Ticaret bölümünü kazanmış görünüyor. Tercihlerini Deniz, Ulaştırma ve İşletme olarak yazan Şölen, sonuçlara bakmak için ÖSYM'nin sitesine giriş yaptığını neye uğradığını şaşırdı; zira Şölen yazmadığı bir bölümü kazandığını öğrendi.GazeteVatan'dan Sadık Gültekin'in haberine göre, Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Denizcilik Güverte Bölümü mezunu olan Şölen sadece beş tercih yaptı. Meslek Lisesi mezunu olan Şölen, sadece kendi alanıyla ilgili bölümleri işaretledi ve üç farklı üniversitenin Deniz Ulaştırma ve İşletme programını yazdı.Şölen'in tercih sıralamasında bir devlet üniversitesi ve bazı özel üniversiteler yer aldı. Şölen'in yaptığı tercihler şöyle sıralandı:
https://fotograf-gazetevatan-com.cdn.ampproject.org/i/fotograf.gazetevatan.com/vatanmediafile/HaberIciResim/2018/09/03/--3698800.Jpeg

Tercihlerini evdeki bilgisayarından ve ağabeyi ile birlikte yaptığını belirten Şölen, evindeki bilgisayardan farklı bir bilgisayar kullanmadığını ve şifresini kimseyle paylaşmadığını özellikle vurguluyor. 30 Ağustos akşamı sonuçlar açıklandığında, Şölen, sonuç ekranında Nişantaşı Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü'nü kazandığını gördü. Bu durumla ilgili, "Ben, denizcilik alanından mezun oldum, neden dış ticaret programını yazayım, benim inisiyatifimin dışında tercih listem değiştirilmiş" diye konuşan Şölen, ÖSYM'den bu değişikliğin nereden, hangi bilgisayardan (IP adresi) ve kimin tarafından yapıldığını ve bu değişikliğin hangi tarihte (14 Ağustos tercihlerin son günü) yapıldığının tespit edilmesini istedi ve ekledi:

"İsteğim dışında bir programda okumam, ek yerleştirme hakkından da yararlanamayacağım, üstelik seneye sınava girdiğimde puan ve hak kaybına uğrayacağım, mağduriyetimin düzeltilmesini istiyorum."