PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnsan Neden Kilo Alır?

AfiFe
23.Şubat.2014, 16:11
İnsanların yaşamları boyunca karşılaşması en olağan durum şişmanlama ve zayıflama durumu olarak bilinmektedir. Neden derseniz son yılların en büyük sağlık sorunlarının başında obezite gelmektedir diye cevap alırsınız. Bir insan neden kilo alır, neden kilo alıyorum, günden güne şişmanlıyorum yahut neden kilo alamıyorum, çok zayıfım diye yakarmak yerine acaba düzenli besleniyor muyum ve gerektiği kadar hareket edebiliyormuyum demeniz gerekir.Bu yazıda konumuz insan neden kilo alır olduğuna göre uzmanlar en temel problemi beslenme bozuklukları olarak göstermektedir. Tabi bunun yanı sıra genetik bedensel yapı ile kronik rahatsızlıklar da önemli nedenler arasındadır. Kilo fazlası olduğunu düşünerek zayıflamak istiyorum diye hayıflanan birisinin öncelikle öğrenmesi gereken kilo alma sebebini detaylı olarak öğrenmesi kilo sorununu ilerlemeden çözmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra günümüzde bulunan bir çok diyet programı bilinçsiz ve programsız uygulandığından bazı insanlar uyguladıkları program sonrası zayıfladıklarını düşünerek sevinmekte iken sonrasında karşılaştığı daha ağır kilo sorunu sebebiyle bunalıma girebilmektedir. İşte bu nedenle diyet yatmadan önce uygulanmak istenen program tespit edilmeli ve sonrasında uygulamaya uzman kontrolünde başlanmalıdır. Uzmanın uygulanmak istenen programı uygun görmemesi durumunda tavsiye edilecek diyet uygulamaya konulmalıdır. Yani sağlıklı zayıflama sadece kas ve su kaybı ile değil de vücuttaki fazla yağ kütlelerinden kurtulma ile elde edilebilir.

Düzgün ve kontrol altında yapılan diyet uygulaması ile vücuttaki kiloya sebep olan fazla yağlardan kurtulmak suretiyle estetik görünüm rahatsızlık duyulan görünüme göre oldukça iyi olacak ve sağlık sorunları da beraberinde ortadan kalkmış olacaktır. Fakat bilinçsiz yapılan şok diyet ile öğün atlama ve diğer sağlıksız uygulamalar ile kilo vermeye çalışmak vücutta biriken fazla yağların atılması yerine sağlık sorunlarına neden olabilen su ve kas kaybına neden olacak, sonrasında da hem sağlık sorunları ve hem de kilo problemleri en üst safhaya çıkacaktır. Yine tüketilen yiyeceklerin kalori miktarına göre tüketilmesi de kilo alımını engellemede tek başına çözüm olamayacağı gibi besinin kalori miktarı yanında yağ miktarının da göz önünde bulundurulması gerekir. Mesela halk arasında sıvılar kilo aldırmaz olgusu önemli yer almakta olup kesinlikle bilinçsiz ve yanlış bir düşüncedir ki mutlaka içeriğindeki tatlandırıcı ile kalori miktarı tespit edildiği zaman kilo alımına sebebiyet verdikleri anlaşılacaktır. Her gün düzenli olarak kahvaltı yapıldığı halde kilo alımı devam ediyorsa bunun nedenleri sıra ile kahvaltı sırasında yağ oranı yüksek yumurta, peynir, tereyağı vb. ürünlerin ölçülü .ir şekilde tüketilmemesi, güne başlarken düzenli kahvaltı yapılmaması ya da yapılan kahvaltıda metabolizma hızını arttıran besinlerin tüketilmemesi, öğün atlama gibi dengesiz beslenme nedeniyle metabolizma hızının düşmesine ve alınan enerjinin yakılmaksızın depolanmasına sebep olur. Yine tüketilen ekmeğin seçimi de kilo alma sebebi olacağından besin değeri yüksek olanları yerine daha sağlıklı olan tam tahıllı vb. ekmek tüketilmelidir.

Şişmanlama nedenleri arasında öğle vakti yaklaştığı sırada insanın acıkması sonucu hamburger, köfte dürüm gibi atıştırmalık yiyecekleri yemesi de yatmaktadır. Halbuki bunun yerine daha besleyici ve kalorisi düşük atıştırmalıkların tüketilmesi daha faydalı olur. Özellikle sabah, öğle ve akşam öğünleri yanı sıra ara öğünlerde sebze tüketiminin arttırılması fazla kalori alımını engelleyerek kilo problemini de engelleyecektir. Son olarak aşırı kilo alımının en önemli etkeni akşam yemekleridir. Çünkü akşam yenilen yemekten kısa süre sonra yatılacağından alınan kalorinin vücuttan atılamayacağı ve yağ kütlesi olarak kalacağı göz ardı edilmemeli, akşam yemeğini erken zamanlarda yapmaya özen gösterilmelidir. Her ne kadar erken vakitlerde yense de tüketilen besinlere de dikkat edilmeli, hafif kürler tercih edilmelidir. Ayrıca eğer uygun ortam varsa yatmadan kısa süreli de olsa egzersiz hareketleri yapılmalıdır. Bütün bunların yanında kilo veremiyorum veya zayıflamak istiyorum diye diyerek dert yanma yerine düzenli beslenme alışkanlığı kazanmalı, bunun yanında spor ve egzersiz hareketleri yapılmalı ve olmazsa olmaz bol bol su içilmelidir.