PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Okula yürüyerek gitme zamanı

Lontanie
31.Mayıs.2018, 17:25
Okula yürüyerek gitme zamanı

8’inci sınıf öğrencilerinin yüzde 90’ı evinin yakınındaki liselere sınavsız yerleşecek. Öğrenciler 9 seçenek arasından en az 2, en çok 5 okulu tercih edebilecek

https://iasbh.tmgrup.com.tr/fddffc/752/395/0/123/1228/768?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2018/05/30/mahalle-mektebi-donemi-1527697487869.jpeg
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin yerine getirilen yeni modelin ikinci ayağını adrese dayalı yerleştirme oluşturuyor. Liselere Giriş Sınavı'na (LGS) girmeyen ya da bu sınav sonunda herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrenci evinin en yakınındaki okula gidecek. Sınavsız mahalli kayıtlar Anadolu, Mesleki ve Teknik Anadolu ile Anadolu Imam Hatip liselerini kapsayacak. Liselerin tamamına yakını mahallinden öğrenci alacak şekilde il ve ilçe müdürlükleri tarafından öğrenci, adres ve ortaokul bazlı olarak gruplandırılarak "Eğitim ve Kayit Bölgeleri oluşturuldu. Çember sistemi olarak da bilinen bu yeni model merkezi sınavla öğrenci alacak okulları kapsamıyor. Adrese dayalı yerleştirme kapsamında çember sistemi uygulanacak. 3

TÜRDEN 9 OKUL OLACAK
Eğitim ve Kayıt Bölgeleri 3 çember esasına göre düzenlenecek. Birinci çember 5 , ikinci çember 10, üçüncü çember ise 15 km yarıçapa sahip olacak. Bu çemberin kaplamış olduğu bir eğitim bölgesi olacak. Birinci çemberde evinize en yakın okullar. İkinci çemberde orta yakınlıktaki okullar. Üçüncü çemberde ise nispeten biraz daha uzak okullar olacak. Bu 3 çemberin oluşturduğu eğitim bölgesinde 3 türden toplam 9 okul yer alacak. Yani tercih ekranında 3 Anadolu lisesi, 3 İmam hatip Lisesi, 3 tane de Meslek Lisesi yer alacak. Öğrenciler bu 9 seçenek arasından en az 2 en çok 5 tercih yapacak. Bu okullar Haziran ayının sonunda açıklanacak

İSTENMEYEN OKUL OLASILIĞI YOK
Milli Egitim Bakanligi (MEB) daha önce adrese dayalı yerleştirme sisteminde öğrencilerin en az 5 tercih yapacağını açıklamıştı. Ancak bazı eğitimciler, öğrencilerin 'istemedikleri okullara gideceklerini' öne sürerek 5 tercih zorunluluğuna tepki göstermişti. Bakanlık bu eleştirilerden sonra geçen ay yeni bir karar alarak 5 okul tercih zorunluluğunu 2'ye indirdi. Böylece veli ve öğrenci istemediği okulu liste dışında tutabilecek. Yerleştirme, okulların bulundukları yer, kontenjanı, türü, pansiyon durumuyla öğrencilerin ikâmet adresleri, tercihleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılacak. Tercih ve yerleştirmeyle ilgili işlemler Kılavuz'da anlatılacak.