PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Güzel sanatlarda yetenek konuşacak

Lontanie
31.Mayıs.2018, 17:19
Güzel sanatlarda yetenek konuşacak

Güzel sanatlar ve spor liseleri bu yıldan itibaren merkezi sinavi sonuçlarını kullanmayacak. Bu okullara yetenek puanı ve ortaokul başarı puanıyla girilecek

https://iasbh.tmgrup.com.tr/546c9c/752/395/0/51/1360/765?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2018/05/30/guzel-sanatlarda-yetenek-konusacak-1527697816331.jpeg

Güzel Sanatlar ve spor liseleri müzik, resim ya da spor dallarında yetenekli ve kariyerini de bu yönde planlamak isteyen gençlere yönelik eğitim veriyor. Öğrenciler bu liselere yetenek sınavıyla giriyor. Geçmiş yıllarda Yetenek sınavlarının yüzde 70'i ile TEOGdan elde edilen Yerleştirmeye Esas Puan'ın (YEP) yüzde 30'u bu liselere girişte etkili oluyordu. Ancak TEOG kaldırıldığı için bu liselere giriş sistemi de değişmiş oldu. Türkiye genelindeki güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yetenek sınav puanı ve ortaokul başarı puanı üstünlüğüne göre öğrenci alınacak. Liseye Giriş Sınavı'ndan (LGS) elde edilen puanlar dikkate alınmayacak. Yetenek sınavını bekleyen öğrenciler, istemeleri halinde merkez sinava da girebilecek, adrese dayalı sistemle sınavsız yerleştirme için de başvuru yapabilecek. Yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların açık kontenjanlarına da puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak. Türkiye genelinde 81 güzel sanatlar, 74 spor lisesine yetenek ve ortaokul başarı puanı kullanılarak yerleştirme yapılacak. Bunların dışında 4'ü spor, 2'si ise görsel sanatlar ve klasik sanatlar (musiki) alanında özel yetenekle öğrenci alacak toplam 6 imam hatip lisesi bulunuyor.

İLGİLİ ÜNİVERSİTEYE ALTYAPI
Yetenek sınavları bölümlere göre farklı formatlarda hazırlanıyor. Her okul sınavını kendi bünyesinde yapıyor. Bu liseler yetenekli öğrencilerin eğitim öğretim görmelerini sağlamanın yanı sıra yükseköğretime alt yapı oluşturmak amacıyla eğitim veriyor. Bu okullarda Bakanlıkça uygun görülen ders çizelgeleri ve öğretim programları uygulanıyor. Programlar düzenlenirken yabancı dil dersleri ile sanat ve spor derslerine ağırlık veriliyor. JÜRİ

KARŞISINDA PERFORMANS
Yetenek sınavları genellikle okul müdürünün başkanlığında ilgili alan şefi ile alan dersleri öğretmenlerinden en az üç üyeden oluşan komisyonca yazılı sözlü ve uygulamalı olarak yapılıyor. Adaylar jüri karşısında performans sergiliyor. Resim bölümü sınavı iki aşamadan oluşuyor. İlk aşamada bakarak objelerden oluşan kompozisyonun desen olarak çizilmesi bekleniyor.

MÜZİKTE KULAK SPORDA ÇEVİKLİK
MÜZIK bölümü sınavında ise, 1-2- 3-4 sese kadar kulağın ses ayırt etmesi bekleniyor. Adaylar yine jüri karşısına çıkıyor. Bunun için bir ses veriliyor ve adaydan o sesi çıkarması isteniyor. Ezgi ve ritim duygusuna bakılıyor. Müzik sınavlarında herhangi bir enstrüman çalınması beklenmiyor. Spor liselerinde yapılan yetenek sınavlarında ise esneklik, dayanıklılık, koordinasyon, çabukluk, hız ve kuvvet alanlarında değerlendirmeler yapılıyor.

DENİZCİLİK İÇİN DE SINAV
TÜRKIYE genelindeki 8 mesleki ve teknik Anadolu lisesinin "Denizcilik" alanında öğrenim görmek isteyen öğrenciler için mülakat ve beden yeterliliği sınavı yapılacak. Bu sınav, daha önceki yıllarda 9'uncu sınıfın sonunda yapılırken bu yıl ilk kez 8'inci sınıfı bitiren öğrencilere uygulanacak. Yetenek sınavıyla alım yapılacak liselere girişlerle ilgili takvim ve detaylara haziran ayı içerisinde yayımlanacak yerleştirme kılavuzunda yer verilecek.

Yazarım
31.Mayıs.2018, 18:35
Güzel sanatlar da konuşucam -Yetenek :D