PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mezunları Ne İş Yapar?

SultanPinar
06.Nisan.2018, 12:32
Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümleri esasında birbirinden farklı bölümler olsa da inceleme ve araştırma yönünden bağlantılı olan disiplinlere sahiptir. Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümleri üniversitelerin edebiyat fakülteleri içerisinde eğitim vermektedir. Bu bölüm mezunları yeni düzenleme ile pedagojik formasyon sertifikası alarak Milli Eğitim Bakanlığı'na ve özel kurumlara bağlı okullarda öğretmenlik yapabilmektedir.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü, arkeoloji, sanat bilimi, kültürel miras ve müze bilimi gibi farklı alanlarda eğitimler vermektedir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, Türkiye'nin Prehistorya, Tunç, Greko-Romen, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait kültürel kalıntıları detaylı bir şekilde öğrenmektedir. Ayrıca staj ve kazı çalışmalarında bu kültüre ait bilgi ve kalıntıları yerinde incelemektedir. Sanat Tarihi alanında öğrenim gören öğrenciler, müze ve kültürel faaliyet gösteren kurumlarda görev alabilmektedir.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi öğrencileri, öğrenim süresi boyunca Osmanlıca, Latince ve Eski Yunanca gibi yazı dillerini öğrenebilmektedir. Bu bilgiler, kazı alanları ve müzelerde düzenlenen konferanslarla pekiştirilebilmektedir. Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümü mezunları kamu kurum ve kuruluşlarına KPSS ile atanarak görev alabilmektedir. İsteyen mezunlar ise özel kurumalarda çalışabilmektedir. Bilişim, çevre düzenleme, peyzaj, eğitim, eğlence, kültür ve sanat, enerji dağıtım, hizmet, inşaat, reklam ve tanıtım, üniversiteler, vakıflar, müzeler ve kültür alanlarında Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümü mezunları iş bulabilmektedir.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunları, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlayarak üniversitede akademik kariyere de sahip olabilmektedir. Bunun için yeterli not ortalamasına, ALES ve YDS puanına sahip olmak gerekmektedir.

Bu bölümden mezun olan kişiler, Arkeolog ve Sanat Tarihçisi ünvanını almaktadır. Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü başta olmak üzere, Maden Tetkik Arama Enstitüsü ve Kültür Bakanlığı bünyesinde birçok görevde Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümü mezunları görev alabilmektedir. Sanat galerileri ve sergilerinde de bu bölüm mezunları için istihdam alanları bulunmaktadır.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü mezunları, turizm rehberi olarak da görev alabilmektedir. Helenistik dönem mimarisi, seramik, arkaik dönem gibi alanlarda uzmanlaşmış, kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşlarında ve müzelerde görev yapan iyi bir dil birikimine sahip olan kişiler kadrolu rehber olarak görev alabilmektedir.

Bu bölümü tercih edecek olan adayların sanata, tarihe, kültürel mirasa ilgili olması gerekmektedir. Ayrıca araştırma, gözlemleme ve yorumlama yeteneğinin belirli bir seviyeye ulaşması da oldukça önemli bir avantajdır. Türkiye'de özel ve devlet üniversitelerinde bu bölüm bulunmaktadır.