PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilişim Teknolojileri Dersi Müfredattan Kaldırıldı!

Lontanie
08.Mart.2018, 03:04
Bilişim Teknolojileri Dersi Müfredattan Kaldırıldı!

http://www.hangisoru.com/wp-content/uploads/meb-mufredat-yeni.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı yeni müfredat güncellemesi ile birlikte bilişim teknolojileri dersi ilköğretim müfredatından kaldırıldı. Bilişim teknolojileri dersi öğretmenleri tarafından büyük tepkiyle karşılanan bu değişikliğe anlam verilemiyor.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise daha öncesinde bu dersine önemine vurgu yaparak bu dersin öğretimini 1. sınıfa kadar getireceğiz şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Fakat MEB müfredat güncellemesiyle birlikte gelen değişiklik sonucu bilişim dersi ilköğretim müfredatından kaldırıldı.

Bakan: 1. sınıfa kadar indirilmeli demişti ama,

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, daha önce yaptığı açıklamada bilişim dersinin ilkokul 1’inci sınıfa kadar indirilmesi gerektiğini savunarak, şu açıklamayı yapmıştı:

“Önümüzdeki yıldan itibaren birinci sınıftan 12’nci sınıfa kadar kodlama eğitimini vereceğiz. Kodlama eğitimi şu bakımdan daha önemlidir; geleceğin dili, teknolojinin dili kodlama eğitiminden geçiyor. İnşallah biz de evlatlarımıza daha iyi bir eğitim vermek istiyoruz. Öğrencilerimize tablet bilgisayarlar dağıtıyoruz. Lise ve ortaokuldan başlamak üzere sınıflarımızı akıllı tahtalarla donatıyoruz. Mevzuat eksikliğimiz vardı, o eksikliği giderdik. Yönetmeliği de geçen hafta çıkardık. Dolayısıyla bu evlatlarımızın bilgi teknolojilerini kullanmasını bilgi otoyoluna bağlanmasını önümüzdeki dönemde daha da süratlendireceğiz.”

En önemli değişiklik din dersinde

Müfredattaki en önemli güncellemeler Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde yapıldı. Müfredata girmesinin ardından oldukça tartışılan ‘Cihat’ kavramının programdaki ağırlığı azaltıldı. Kavram ‘temel kavramlar’ arasından çıkarılıp ‘bazı kavramlar’ arasına eklendi. Bunun dışında 11’inci sınıfta inançla ilgili meseleler ünitesinde teizm, ateizm, deizm, materyalizm, pozitivizm, sekülarizm, agnostisizm ve nihilizm anlatılarak bunlar ‘kötülük problemi’ne indirgendi. Alevilik içeriği genişletilerek güncellendi. Ancak yine de cemevleri ibadethaneler arasında gösterilmedi.

İLKÖĞRETİM MÜFREDATINDA YER ALAN DERSLER AŞAĞIDA SIRALANMIŞTIR. http://mufredat.meb.gov.tr/Programlar.aspx adresinden alınmıştır.

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ (4-8)
FEN BİLİMLERİ
GÖRSEL SANATLAR
HAYAT BİLGİSİ
HUKUK VE ADALET
İNGİLİZCE (2-8)
İNSAN HAKLARI YURTTAŞLIK VE DEMOKRASİ
MATEMATİK
MÜZİK
OYUN VE FİZİKİ ETKİNLİKLER
PEYGAMBERİMİZİN HAYATI