PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Engellilik Riskini Arttıran Nedenler ve Erken Eğitim

SultanPinar
23.Şubat.2018, 19:26
Anne babada bulunan kromozom bozuklukları ve ileri yaşta (+30) gebe kalma engelli doğum riskini arttırır. Engelli doğumların %3-5'inde etken anne adayının geçirdiği ve bebeğe de bulaşan enfeksiyonlardır. Anne adayının kronik hastalıkları %4 oranında engelli bebek doğmasına neden olur.

Bunlar arasında en önemlileri anne adayında şeker hastalığı, Tek gen hastalıkları , Kansızlık (Anemi), Tiroid Bezi Hastalıkları, İdrar Yolları Enfeksiyonu, Hipertansiyon ve Böbrek taşları, epilepsi (sara) hastalığıdır. Annenin ilaç kullanması, akraba evlilikleri, radyasyon, diş tedavileri, kozmetikler , aşırı kilo , dengesiz beslenme, sigara, alkol,uyuşturucu… engelli bebek riskini arttıran faktörlerdir.

Doğumdan önce yaptırılması gereken bazı testler UltrasonografiTarama testleri: ( Ense pilisi kalınlığı ,İkili test,üçlü test ,dörtlü test)AmniosentezCVS,KordosentezAlfa fetoproteinKordosentezRh ( Rhesus ) testiHemoglobin kontrolüGonore ve Klamidya testleriSfiliz testiKlamidya testiHIV ( AIDS ) testiHepatit B virus taramasıGlukoz ( şeker ) tolerans testiToksoplazmozis testi Engelli dünyaya gelen bebek için ilk müdahale ve erken eğitim Engelli doğan bireyde doğumun ilk gününden itibaren doktor ve eğitimci kontrolünde erken müdahale ve eğitim programına tabi tutulmalıdır.0-4 yaşta beyin gelişiminin %70 e yakını tamamlandığı düşünüldüğünde erken eğitimin önemi anlaşılır.İlk yıllardaki Erken Eğitim sonraki yıllarda gelişimin yapısını etkiler. Ve az hasarla bu gelişim dönemlerini atlatmasını sağlar Çocuğun gelişimindeki ilk yıllar daha sonraki öğrenmelerin temelini oluşturur. Yeni bir beceri öğrenmek için gerekli olan beceriler, alışkanlıklar, bilişsel yapılar kazandırılmazsa; öğrenme güçleşir. Bu yıllarda yaşanan eksik beceri kazanımı ileri yıllardaki eğitim sürecini olumsuz etkiler. Çevrenin ve erken yıllardaki deneyimlerin çoğunun gelişimi üzerinde önemli etkileri vardır. Eğer çocuk Erken Dönemde uygun uyarıcılar ile karşı karşıya kalırsa, varolan yetersizliğini giderebilir.

Engelli doğan bebeğin ailesi uzman kontrolünde bebeği için geliştirilmiş erken eğitim programını uygulamalıdır.