PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evli Bir Kadına Aşık Olmanın Hükmü?

ircpolice
20.Şubat.2017, 10:46
Evli bir kadına (bilinçli olarak) aşık olmanız oldukça çirkin bir günahtır. Hele ki evli / nikahlı olduğunu öğrendiğiniz halde bu ilişkiye devam etmeniz durumu daha da çirkinleştirmektedir. Sözde aşık olduğunuz bayanın kocası olmasına rağmen başka bir erkekle (sizle) aşk yaşamaya devam etmesi ve kocasını bir nevî aldatması da çok daha vahim bir kabahat olmakla beraber, hem nikahını tehlikeye atmakta hem de kocasının hakkına girmektedir. Bugün kocasını aldatabilecek kapasitede bir karaktere sahib bir kadınla ilerde evlenmen durumunda aynı durumu (aldatmayı) size de yapmayacağına nasıl emin olabilirsiniz?
Yaşınızın (ki pek de küçük sayılmazsınız) genç, takvanızın az olmasından kaynaklanarak şeytanın fırlattığı okların etkisine girmiş olmanız, üzerinizdeki vebali ortadan kaldırmayacaktır.

İçinde bulunduğunuz durum, vicdanınızı acıttığından ve pişmanlıktan dolayı kendinizi ibadete vermeniz, size kocası olan bir bayana haram (aşk) yaşayarak kendisini sevindirmiş olduğunuz şeytanı üzmüş olacak ki, size bu seferde "Allah'a ibadet etmek için yasak/haram olan bir aşkı unutmayı mı vesile edindin" fısıldısıyla içinize kuşku ve evham düşürerek, samimiyetsizliğinizi deşifre ederek ibadetten soğutarak haramdan kurtulmamanızı sağlamıştır. Ki bunun şeytanın bir oyunu/tuzağı olduğunu bilmeniz gerekirdi.
Aslında Allah'a ibadet (kendinizi dine vermeniz) için böyle bir haram(dan kurtulmay)ı beklemememiz gerekirdi. Fakat bu demek değil ki bundan dolayı ibadete başlanmaz.

Size bu konuda diyeceğimiz, Allah'a samimi bir tevbe ederek bu harama son vermenizdir.

Rasûlullah'ın (s.a.v.) bir hadîs-i şeriflerinde:
"Kim kocası olan bir kadını aldatırsa, aralarını açmaya çalışırsa... bizden değildir."
(Hâkim, Mustedrak, II, Hadis no : 196; Ebû Dâvûd, Talâk, 1, Edeb 126; Ahmet b. Hanbel, II, 397; V, 352, 355)

Hadîsi şerheden Munâvî diyor ki, "Bu kadın bir de komşu kadın olursa bunun günah ve çirkinliği o kadar daha artar." Çünkü, "şerrinden komşusu emin olmayan kimse cennete giremez, buyurulmuştur.
İmam Nevevi de: "Demek ki, insan bir iyiliği öğretmenin dışında, başka bir adamın karısı, kızı, çocuğu vb. ile onu ifsad edici şekilde konuşması haramdır, der" (Munâvî, Feyzul-Kadîr V/385; Ayrıca bk. VI/123.)

Burada mesele örneklendirilerek anlatılır. Adamın içkici olması, karısının nikâhsız olduğu anlamına gelmez ve nikâhlı bir kadın boşanmaya teşvik eden de "bizden değildir". Meseleye, kendinizi bir an, kadının kocasının yerine koyarak, yine kendiniz de fetva verebilirsiniz.
Çünkü bu gibi hareketler aile fertlerinin aralarının açılmasına, aile ocaklarının sönmesine ve dolayısıyla cemiyet bünyesinde tehlikeli bozulmalara sebeb olur. Bu yüzdendir ki müslümanların arasının açılmasına sebeb olan, birinin dünürlüğü üzerine dünürlükte bulunmak, birinin talib olduğu bir mala talib olmak, müşteri kızıştırmak gibi bütün davranışlar yasaklanmıştır.
Hadis-i Şerifte bir erkeğin, bir kadını kocasına karşı kışkırttığından bahsedilmekle yetinilib de, erkeklerin karılarından soğutulduğundan bahsedilmemesi, genellikle kışkırtılanların kadınlar olmasındandır. Aslında bir erkeğin karısı ile arasını açmaya çalışmakta aynı derecede haramdır.

Zayıf bir hadîste: "Hevâ (arzu ve aşk) peşinden gidilip, o doğrultuda davranılmadıkça ve kimseye söylenmedikçe, sahibi için bağışlanır." (Suyutî, el-Câmi'us-sağîr -Feyz'uI-Kadîr ile, den- VI, 358)buyurulmuştur.

Burada kastedilen, elbette helâl olmayan arzudur. "Hevâ ve hevese uyma; zirâ o seni Allah yolundan saptırır. "(Sâd 26) âyet-i kerîmesi de bunu gösterir. Buna göre insan elinde olmayarak evlenmesi câiz olmayan birisine âşık olur da bunu kimseye açmazsa ve nefsini bundan vazgeçirmeye uğraşırsa, günaha girmeyeceği umulur. (Munâvî, Feyz VI, 358)

Leo
20.Şubat.2017, 13:22
İyi konu.Yaşadığımız bu günlerde tartışılması üzerinde durulması gereken içeriği berbat üzerinde durulması gereken konu.Ey Adem oğlu sen ne melanet bir yaratıksın ki evli bir (erkek-bayan) şahsa bakarsın.Ey evli şahıs sen ne melanet bir şeysin ki evli olduğun halde başka gönüle meyil edersin.Tamamen haram insanı yoldan çıkartan sapık bir durumdur.Allah korusun.''Yuva yıkanın yuvası olmaz'' derler.
Olayın diyer boyutu da var.Boşanmak Avrupa Birliği uyum yasaları ile biraz daha kolaylaştı.Türk toplumu milleti güçlü aile yapışa sahiptir,bilinen gerçektir.Türk Devletini yıkmak için aile yapısını kolayca bozabilmek adına Avrupa Birliği uyum yasaları paketleri ile bir çok yasa kanun sokulmaya çalışıyor.Evli insanlara bakanlar kadar evli oluğu halde başka insanlara bakanlar da suçludur

AkyaziLi
20.Şubat.2017, 13:36
Arkadaşlar çok güzel bir konuyu sitemizde paylaştınız.Çok teşekkür ederim,emeğinize sağlık.Aklıma takılan şu soruyu sormadan geçemeyeceğim.Peki hocam evlenmeden önce birisine aşık olmuşsa ve başkasıyla evlenirse o diğer kişiyi de aklından çıkaramiyorsa günah mı?

AyŞıL
20.Şubat.2017, 13:49
Evli bir kadına aşık olunmaz, Evli bir kadın da aşık olamaz , bir kadının yeri ailesi eşi ve çocuklarıdır, Annelik kutsaldır .Anlaşamıyorsa sevmiyorsa resmi olarak boşanır bundan sonraki hayatı kendisini ilgilendirir , ama evliyken ne aşık olma hakkı vardır nede başkasının aşık olmak hakkı vardır.

ircpolice
20.Şubat.2017, 15:12
BUDULGAN BOZKURT, abi nasıl günah olmasın? Dini nikah olduğu sürece evli bayan'a ve bay'a bir başkası haramdır.
Evlenmeyecek o zaman

AkyaziLi
20.Şubat.2017, 15:34
BUDULGAN BOZKURT, abi nasıl günah olmasın? Dini nikah olduğu sürece evli bayan'a ve bay'a bir başkası haramdır.
Evlenmeyecek o zaman
Konuyu tartışma konusu yapmak istemiyorum aslında ama;Dün olduğu gibi günümüzde de yaşanan zoraki evlilikler buna bir örnek olamaz mı? Aşık olduğu kadını ve ya erkeği zorlan evlendirme:) Hocam vardır bir kolaylığı :)

AkyaziLi
20.Şubat.2017, 15:40
Evlenmeyecek o zaman
Konuyu tartışma konusu yapmak istemiyorum aslında ama;Dün olduğu gibi günümüzde de yaşanan zoraki evlilikler buna bir örnek olamaz mı? Aşık olduğu kadını ve ya erkeği zorlan evlendirme:) Hocam vardır bir kolayı:)
Şunu açıklama gereği duyuyorum beni kimse yanlllış anlamasın ben konuya
Aşk ve sevgi olarak düşünüyorum asla cinsellik(zina) olarak düşünmüyorum.Tabiki zına söz konusu olduğunda bunun tartışması olamaz..

ircpolice
20.Şubat.2017, 15:46
Aynen abi, ucu açık bir konu ..

AyŞıL
20.Şubat.2017, 15:56
Okumama oranları, ekonomik zorluklar, artan işsizlikler zorla evlendirilme ve evlenme durumlarına neden olabiliyor. Sevmiştir olabilir çalışamıyordur ekonomik özgürlüğü yoktur özellikle kadın için, ama evliyse ve çocuklarıda varsa örnek bir anne olmalı herşeyi unutup evlatlarını düşünmeli eşini düşünmeli başkasını asla düşünmemeli.

AkyaziLi
20.Şubat.2017, 16:19
Okumama oranları, ekonomik zorluklar, artan işsizlikler zorla evlendirilme ve evlenme durumlarına neden olabiliyor. Sevmiştir olabilir çalışamıyordur ekonomik özgürlüğü yoktur özellikle kadın için, ama evliyse ve çocuklarıda varsa örnek bir anne olmalı herşeyi unutup evlatlarını düşünmeli eşini düşünmeli başkasını asla düşünmemeli.
Tabiki..Ama bunları düşünürken,eski yavuklusunuda düşünme fırsatı verelim onlara bıraz."AŞK" bu belkide çocukluğunu beraber geçirdiği,hani ağaçlara kalp resmi yaparak aşklarını hatıralaştırdıkları,aşkları için fidan diktikleri bir ömür boyu beraberlik yeminleri vardır.Aşklarının suçu ne günahı ne.Aslında günahı işleyen bunlar değil töreye kurban edenlerde aramak lazım değil mi.Bırakalım aşklarını yüreklerinde yaşasınlar.Tabiki aile birliğini bozmayacak şekilde.Sevenlerin yüreğindeki aşk ölümsüzdür.

AyŞıL
20.Şubat.2017, 16:37
BUDULGAN BOZKURT

Herkes sever sevmiştir, bazıları şanslıdırki sevdiğiyle evlenmiştir, bazıları şansızdır zorla evlendirilmiştir vs .
bir erkek asla evli bir bayana aşık olamaz ki diyelim önceden seviyordu ama artık düşünmemesi gerek , onun artık bir yuvası var ailesi var , kendi geleceğine bakmalı, kadın içinde düşünmesi bile çok yanlış.

AkyaziLi
20.Şubat.2017, 16:48
Konu kilitli 🔒

Leo
20.Şubat.2017, 20:26
evlendikten sonra olay biter ve bitmeli..

MuratReis
20.Şubat.2017, 21:21
Dinimize göre evli bir bayan / bay ile sohbet etmek, arkadaşlık kurmakta haram dır. Hangi Koca ya da hanım eşinin bir yabancıyla arkadaşlık kurmasına, sohbet etmesine razı olur ki ? O halde İçimizde böyle arkadaşlar varsa vazgeçmeli bu yalnıştan. Vakit kaybetmeden telefondan skydan vs. iletişim araçalarından derhal silip, selamı sabahı bile kesmeleri çok daha hayırlı olur inşaALLAH ...

Sır
20.Şubat.2017, 22:16
2863

Siz Beyler Önce Kendi Davrandıgınız İffet ve Görüşlerinze Dikkat ederseniz Bunun Hiçbir Şekli Sizi Bozamaz budur ..

MiRa
20.Şubat.2017, 22:52
Doğruluğu tartışma dahi kaldıramayacak bir konunun altına yorum yapmak gerçekten çok gereksiz..
İlla ki yorum yapılacaksa bu bilgiyi bizimle paylaştığı için arkadaşımıza teşekkür ederiz ve geri çekiliriz..
Fakat görüyorum ki durum eleştiriye kadar ilerlemiş..
Hiç birimiz masum değiliz bir kere bu noktayı aklımızın bir kenarına kazıyalim..
Diğer bir nokta da şu dur ki; öğrendiğimiz her doğruyu yapsaydık bu dünya da kimse günahkar olmaz ve hatta güllük gülistanlık hayatımız olurdu..
Allah bize irade vermiş ve şu doğrudur bu yanlıştır diye de göstermiş.. Seçme hakkını da bize vermiş.. Ve eklemiş doğruyu seçerseniz mükafat, yanlışı seçerseniz ceza alacaksınız diye..
Şimdi arkadaşımız bu konuyu açarak aslında herkesin bildiği bir meseleyi kaynaklarıyla bize sunarak hatırlatma yapmıştır..
Kendisine teşekkür ediyorum..
Ancak bu eleştirir tavır niye?
Hemde internet ortamında.. Bu günaha açık davetiye çıkaran bir ortamda.. Kimse kusura bakmasın arkadaşlar.. Herkes önce bi kendine baksın.. Evet konu çok doğru çok açık.. Ama iş günah işlemeye ve isleyeni eleştirmeye kaldıysa o adama sorarlar "hopp arkadaşım sen kimi neyi eleştiriyorsun? Önce bu kendine bak.."
Sadece evlilere mi haram? haram herkese.. Yabancı bir kadına bakmak haram.. Evli ya da bekar.. Konuşmak haram.. Yazışmak haram..
Velhasıl.. Herkes kendi kapısının önünü temizlesin bakın o zaman her yer tertemiz olucak..
Burda kimseyi eleştirmek kimsenin haddine değil!
Kusura bakmayın yazılanları okuyunca dedim allame-i cihan tf deymiş de bizim haberimiz yokmuş.. Herkes piru pak..

AkyaziLi
20.Şubat.2017, 23:23
Arkadaşlar bu konunun altına ilk yorumu yapan benim sanırım yorumlarım çarpıtılıp başka boyutlara çekilmeye çalışıldı veya yanlış anlaşıldı. Yazdıklarımın iyi okunmasını rca ediyorum.Gerçekten çok üzüldüm.:((

AyŞıL
21.Şubat.2017, 00:13
Benmi yanlış anlaşıldım?

AyŞıL
21.Şubat.2017, 00:25
Ben sadece kişisel fikirlerimi belirtmek istedim , kimse saygı duymak zorunda değil , kimse anlamak zorundada değil, fakat benim yapım bu , evlilik denince özellikle belirtiyorum evlilik ikinci şahıs asla olamaz. herkese saygı duyar teşekkür ederim.

AyŞıL
21.Şubat.2017, 00:28
ve en önemli olan şey vicdanın rahatmı , rahat uyuyabiliyormusun benim tek kuralım budur .

MiRa
21.Şubat.2017, 02:11
Herkesin vicdanı kendini ilgilendirir AsuEla...kimse kimseyi sorgulayacak durumda değil... Buna hakkı da yok..
Konu günah ve haram olan şeyler değil mi?
Bende diyorum ki herkesin günahı da sevabı da kendine..
Bizim ve hatta hiç kimsenin bunu eleştirmeye haddi yok..

AyŞıL
21.Şubat.2017, 02:34
MiRa tabiki haklısın herkesin iyiliğide kötülüğüde kendisine.

Eyşan
21.Şubat.2017, 11:35
Aşk güzeldir, nadirdir. Dünyanın en güzel duygularından biridir. Saygımız sonsuzdur amma velakin, evli birisine aşık olmak , ilişki yaşamak gönüllü olarak boynuzlanmaya yelken açmak demektir, kusura bakmasın kimse. Allah düşman başına vermesin.

ircpolice
22.Şubat.2017, 10:21
Dinimize göre evli bir bayan / bay ile sohbet etmek, arkadaşlık kurmakta haram dır. Hangi Koca ya da hanım eşinin bir yabancıyla arkadaşlık kurmasına, sohbet etmesine razı olur ki ? O halde İçimizde böyle arkadaşlar varsa vazgeçmeli bu yalnıştan. Vakit kaybetmeden telefondan skydan vs. iletişim araçalarından derhal silip, selamı sabahı bile kesmeleri çok daha hayırlı olur inşaALLAH ...

Ya dini tam olarak bilmiyorsun, yada direk aklına gelenleri yazmışsın kardeş.

Dinimiz der ki;

İslâm dini, yabancı kadın ve erkek ihtilâtını, onların ölçüsüz bir şekilde birbirleriyle haşir neşir olmalarını tasvip etmemiş, pratik hayatta aralarında daima bir mesafe bırakmış ve aralarındaki ilişkilerin belli bir ölçü ve disiplin içerisinde olmasını emretmiştir. Çünkü onların ihtilâtından çeşitli kötülükler, hatta aile ve toplum hayatını çökerten zina gibi büyük günahlar da doğabilir.

İslam dininde, zina haram olduğu gibi, zinaya zemin hazırlayan söz, iş ve davranışlar da haramdır. Kur'ân-ı Kerîm'de bu hususta: "Zinaya yaklaşmayın; çünkü o, pek çirkin ve çok kötü bir yoldur."( İsrâ sûresi: Ayet 32 ) buyurulmaktadır.

Burada Nefis devreye girer, karşınızda ki bir bayana veyahut bay'a farklı duygular besleyerek bakılırsa günahtır.
Mahsun bir dostluk arkadaşlığın dinimizde günahı yoktur.

MuratReis
22.Şubat.2017, 11:59
ircpolice kardeş yaşın kaç bilmiyorum ama senin yaşın kadar medrese eğitimi aldım ben. bu bir. Dinle alakan olmadığı belli ki sağdan soldan alıntı yapıp atıyorsun buraya. doğruları da söyleyince işinize gelmiyor. buraya böyle bir konu açman çok saçma zaten. burası bir sohbet sitesinin uzantısı. ve o sitenin yuzde doksanı evli bay ve bayanlardan olusuyor ve her turlu iş dönüyor.
Mahsun bir dostluk arkadaşlığın dinimizde günahı yoktur.
böyle bi fetva yı nerden veriyorsun bakalım. bir erkekle bir kadın mahsun bir arkadaslık nasıl yapacakmıs . bırakın bu işleri yahu...

ircpolice
22.Şubat.2017, 12:00
Tamam medrese eğitimi alan kardeş =)
O zaman doğrusunu senden bekleriz, uygulamalı olarak

MuratReis
22.Şubat.2017, 12:38
benden niçin bekliyorsun ki, herkes kendisinden sorumlu.
O gün öyle bir gündür ki, hiçbir kimse hiçbir kimseye yardım edemez, herkes kendi derdine düşer. O gün hakimiyet emir ve komuta yalnızca Allah'a aittir. İnfitar / 19
Sen kendi paçanı kurtarmanın yollarını ara kardeş (=

ircpolice
11.Mart.2017, 10:37
Konu tartışmaya açıktır.
İnsanlar köşeye sıkışınca ne yapacaklarını şaşırırlar.

MuratReis
11.Mart.2017, 11:18
her haltı yiyipte buralarda ahkam kesmek ayak takımı dediğimiz varoşların işi olsa gerek ..

ircpolice
11.Mart.2017, 12:53
Wilson, konuyu kişileştirme burası paylaşım platformu konu insanları bilgilendirmek amacı ile açılmıştır.
Yaranız varsa konudan uzak durun, insanların aklını karıştırmayın lütfen.
O kadar kişi yorum yapmış konuya ama kimse üstüne alınmamış sen neden alınıyorsun.
Lütfen konunun amacı dışına çıkmayın.
İyi forumlar

MuratReis
11.Mart.2017, 13:29
ircpolice benim yaram falan yok istediğimi yaparım bu kimseyi ilgilendirmez, en basta seni. burası paylaşım yeri ise buraya da istediğim yorumu yazarım buda seni hiç ilgilendirmez anladın mı ufaklık.. konuyu acıyorsan yorumları da okuyacaksın ..her yoruma da saygını da duyacaksın, anladık mı ..

GuL
11.Mart.2017, 13:30
Wuuu Cok Derin Bir Mevzu Ben Kendi Fikrimi Söylim

Bu Konu Hem Gercek Hayata Hem Sanal Hayat Farketmez Benim icin
Bi insani Tanimak icin ilk önce Sorarsin Evlimisin diye Bakti Evliiym Dedi
Senin icin Yol Görünmüstür Uzak Tutcaksin Kendini Asik olmamak Baglanmamak icin

Bazilari Var bahanesi vardir ya esimle mutlu degilim zorla evlendim aski ariyorum
cocugum var bosanamiyorum
Dünyada Her istedin olamaz Ya bosanirsin Hayatina bakarsin Yada evliligini sürdürüp sadik kalirsin

Bazi Evliler vardir MasALLAH iki üc kadini veya erkegi ayni anda idare ederler (:
Ama elinde sonunda bi gün ortaya Cikar Yaklanirsin

Yuva Yikanin Yuvasi olmaz Evli bi kisinin Yuvasina Sebep olmak Cok Büyük Bir Günahtir Cekersin Mutlaka Ya cocugundan Ya hayatindan Cok Cekersin Ne demisler Kimsenin Ahi Kimsede Kalmaz
Hadi Yakalanmadin Esin Birsey Anlamadi Sen Aldatin Etin Zinaya Girer Günahtir

Gelelim Dost Meselesine Yani Evli Biri Bi erkekle veya bi kadinla Niye Dost olsun ki cok sacma
Bana Göre oda yanlis Bekarsan hadi neyse Ama Evliyken Ben Sahsen Esimden Baskasina Gerek Duymam Bayan Arkadaslar Yeter Bana (:
Ayrica Dost olsan Bile Güven olmaz Bakarsin bi gün Herseyini Döker ortaya kavga ettignizde düser maskeler Dikkat Edin

Gelelim 90% olan evlilere sanalda (:
Bence Evliler Kendisine Hobby Yapsin Ki böyle Seylerden uzak olmak icin

Diyelim Ki Geldiler Asla Aile Sirlarini Paylasmasin Sohbetini Girgirini yapsin Ciksin Ask olmadan Dost olmadan kimseye Güvenmeden
Sohbet edib ciksin Derim yani Sanalda fazla özelini paylasirsan kötü olur hersey ortaya cikar birseyler olur

Herkeze Mesafeli Davranirsan Uzak durursan Asikta olmasin Herkeze Yüz vermek yok Vede Özelde Sohbeti Tavsiye Etmiyorum Evlilere (: Genelden Etsinler

Dul olanda Cok Var Sanalda onlarda Dikkat Etsinler Yem Etmesinler Kendilerini Bana Kalirsa Hic Söylemesinler Bile
Gercekten Cok Güvendign Kisi olursa Yoksa Duyulur Baslar Yine Dedikodular (:

Zaten Sen bir sey yap yapma yinede kötü konsulur Takmayin Umursamayin derim

Benim Düsüncelerim Bukadar Roman Yazdim kikikiki (:

ircpolice
11.Mart.2017, 14:30
Wilson, yazabilirsin tabi sana kimse yazamazsın demedi ama, konu amacının dışına çıkmadan yazabilirsin.
Forum kurallarını ve ahlaki davranışlarını da biz öğretecek değiliz sana herhalde, şu tavır ve sergilediğin yazıdan da zaten neyin ne olduğu ***et açık ve belli, bire bir polemikte yaratma benimle ilgili sorunun sıkıntın varsa özelden p.m atabilirsiniz, şekilden şekile girme bir zahmet